Оваа молба за работа ги крена сите на нозе – Живеам со свекрва ми веќе 10 години. Ако тоа не ти е доволно колку сум добар тимски играч, незнам како повеќе да ти објаснам

На социјалните мрежи се појави хит апликација за работа, напишана од 29-годишната Ана Билен. Прочитајте го нејзиното барање во целост:

„Се изморив да пишувам стандардни апликации бидејќи досега не ми ги донесоа работните места што ги посакував. Сега пишувам од срце и она што навистина сакам да го напишам, не само за да го задоволам формуларот за апликација за работа. Токму поради тоа ќе пишувам како што ми одговара, односно на дијалект, што не значи дека сум неписмена, сето тоа знам да го напишам течно книжевно.

Па, кој сум јас? Јас сум жена со речиси 29 години. Мајка сум на две деца на девет и пет години. Да, добро прочитавте, девет и пет. Тоа е точно! Станав мајка кога имав помалку од 20 години. Ја прославив и мојата деветта годишнина од брак во вториот месец од оваа година. Да, се омажив на 19 и пол години! На 19-годишна возраст се иселив од мојата семејна куќа во Сплит и отидов да живеам во Клан.

Дозволете ми веднаш да одговорам на прашањата што ви се вртат низ глава во моментов. Одговорот на првото прашање: Клана е мало место во близина на Риека (така сакаат да го кажат мештаните на Клан, но всушност тоа е мало место зад божјите нозе што е поблиску до Словенија отколку Риека).

Одговорот на второто прашање: дека сум навикната на животот во Кланот (се навикнува на се). Одговор на третото прашање: затоа што го сакам мојот сопруг и би отишла до крајот на светот со него. Зошто знам какви прашања ти се вртат низ глава? Не затоа што сум премногу паметна, туку затоа што одговарам на овие прашања 10 години. Сега, зошто ти го пишувам сето ова?

Затоа што сето ова ти кажува повеќе за мене како човек и работник отколку што би ти кажале три факултети (да ги завршев). „Мислам дека најважно за еден работодавец е неговиот вработен да биде вреден и тимски играч. Зошто? Затоа што можам да имам три факултети (а ги немам), но ако немам волја за работа, тие три факултети му се бескорисни на мојот работодавец.

Истото со искуството. Тоа што сум работела некаде 10 години не значи дека сум добар работник, ниту пак дека знам да работам. Но, ако имам волја за работа, ќе научам сè, дури и она што нема врска со моето образование. До 19 години никогаш не ни испржив јајце, а камоли да го пуштам бензинот ако размислам (знам дека ова не ми оди во прилог, па прочитајте). Ја имав мајка ми која правеше се за мене и брат ми (уште ја имам, жива е, но во Сплит).

Да не работев, нема шанси да одев 400 километри од дома каде се ми беше сервирано како принцеза. Сама научив сè, вклучувајќи готвење и перење и грижа за мало дете. Се омажив на 19 и пол години и сеуште сум во брак, среќно. Точка. Доволно паметно. И да, живеам со свекрва ми 10 години и одлично се сложуваме. Ако тоа не кажува дека сум тимски играч, не знам што значи.

Не се знае колку работодавци сакаат борбени работници, но тоа е она што го сметам за квалитет. Зошто мислам дека сум борбена? Мислам дека не, знам. Затоа што на 15 години дознав дека имам тумор и на 15 го излечив. Хемотерапија, зрачење, правев се. Секој ден после зрачењето одев на училиште, а не морав, можев да лежам дома, имав целосно право да го правам тоа.

Кога пред седум години одев на редовни контроли и ја зедов мојата тогаш двегодишна ќерка со мене, докторот ме праша чие е ова дете? Јас велам мое. И ми вели: Твое сигурно не е затоа што не можеш да имаш деца! Топ изјава. Кажување на жената дека детето не е нејзино. Кој може да заборави дека се породив! Зошто ти го напишав ова? За да можам да ви покажам дека можам да го направам она што не може да се направи.

Таму! Ако не сум пожелен работник, не знам кој е. Млада, способна, паметна, веќе родила две деца и веќе не размислува за тоа, едвај чека да работи бидејќи веќе некое време е домаќинка, што и да е… ПОЖЕЛНО!

Па, кој ме сака (како работник) нека ми се обрати на мејлот. Секако, заедно со апликацијата испраќам и CV во кое ќе видите каде сум и што сум правела. И ќе ја видите мојата слика на неа, па знаете како изгледа тој вонземјанин кој се разбира со својата свекрва“, заклучила таа