Мајка нарачала торта за ќерката со аутизам – реакцијата на луѓето во слаткарницата ја вчудоневиди

На Ејми, која има аутизам, и е тешко да стекнува пријатели и да го разбере однесувањето на другите, но таа навистина има златно срце. Можете ли да замислите каква тага и болка чувствува детето кога никој не доаѓа на неговиот роденден? Токму тоа и се случи на малата Ејми кога нејзината мајка покани неколку деца на нејзината забава, но никој не дојде.

Ким рече дека никогаш повеќе не сакала нејзиното дете да се чувствува така, па затоа никогаш повеќе не организирала роденденски забави. На Ејми, која има аутизам, и е тешко да стекнува пријатели и да го разбере однесувањето околу другите, но таа навистина има златно срце.
Приказната на Ејми ја погоди Елизабет Скот од слаткарницата Savage, која разговараше со Ким кога дојде да нарача торта за Ејми.

Таа беше шокирана од фактот дека Ејми никогаш не направила соодветна роденденска забава. Ким инсистирала тортата да биде украсена со многу цвеќиња бидејќи Ејми е „опседната“ со нив. Елизабет ја прифати нарачката, но сепак не можеше да поверува дека нема да има роденденска забава за да го прослави 13-тиот роденден на Ејми.

Елизабет не можеше да замисли детето никогаш да нема вистинска забава, никогаш да не го доживее чувството да му пее толпа пријатели и семејството и никогаш да не отвора подароци. Знаеше дека е нејзина должност да ја прифати наредбата на Ејми и да направи нешто друго.

„Ова ме погоди во срце. Реков дека ќе поканиме многу луѓе и ќе направиме посебна забава“. Бидејќи и самата е мајка, Елизабет очекувала неколку луѓе да дојдат на забавата на Ејми откако објавила покана на Фејсбук страницата на пекарата. Таа, исто така, се поврза со KultureCity, организација која помага местата да станат попријателски за аутизам, со надеж дека ќе направи нешто посебно за Ејми.

д-р. Џулијан Маха, основач на KultreCity, има 11-годишен син со аутизам. Тој многу добро разбира зошто Ким се плашеше од роденденски забави. „Никој никогаш не ве кани на нивните забави и никогаш не доаѓаат на вашите. Џулијан донесе сосема ново возило за активирање на сензори кое е полно со удобни фотелји, вреќи со топчиња, разни игри со вода, панели со различен текстил и други посебни карактеристики кои им помагаат на децата со аутизам да се смират. Сето тоа беше многу возбудливо за сите нив, изјави Џулијан.

„Другите деца ѝ се придружија на Ејми во автомобилот што ѝ помогна да ја надмине нејзината вознемиреност и кога таа отиде на забавата потоа, одлично се забавуваше“. На изненадување на сите, на забавата дојдоа многу деца. Ејми се заљуби во посебен подарок – шарено пиле што зборуваше.

За Ејми да се чувствува удобно, Елизабет ја однела низ слаткарницата и и го покажала местото каде и ја направиле прекрасната роденденска торта. Тортата беше убава и полна со цвеќиња, исто како што Ејми се надеваше дека ќе биде.

Елизабет му рекла на весникот: „Денот беше многу посебен. Ејми цело време имаше насмевка на лицето“. Ким не можеше да поверува дека нејзината ќерка конечно доби роденденска забава. Уште повеќе била шокирана што сè е организирано од тотален странец.

Џулијан рече дека е многу среќен што е дел од забавата. Поучувањето на другите, како Елизабет, за аутизмот и другите посебни потреби е причината зошто тој ја основал непрофитната организација.

„Луѓето како Елизабет, според мене, се причината зошто го правиме сето ова. Имаме можност да едуцираме некоја како Елизабет која нема контакт со аутизам за посебни потреби и да ја подигнеме пораката за прифаќање и интеграција. Ако успееме да го направиме тоа, тогаш сме си ја завршиле работата“.