Тажната исповед на мајка на четири деца која доживеа голема трагедија

Ја пренесуваме тажната исповед на мајка на четири деца која доживеа голема трагедија. Ги изгубила сопругот и сестрата за два дена разлика:
„Мојот свет се преврте наопаку со само еден повик што ме тера да се борам да не го мразам животот што го имам. Мојот здрав 39-годишен сопруг ми се јави од работа, рече дека му се слоши и ме замоли да го однесам во болница. Се посомневал дека има срцев удар. Го разбудив нашето бебе и го однесов кај соседот, но немаше никој дома, па ја зедов со мене. Кога сфатив дека Гејл ќе остане долго време во собата за итни случаи, ги повикав пријателите да ги гледаат децата. По неколку часа поминати во итната помош и многу солзи, дојде докторот и ми го скрши срцето со зборовите: „Има оштетена аорта, катастрофално е“.

Сопругот отишол на операција која траела осум часа Мојот сопруг беше трезен, морав да му ја кажам лошата вест. Не му беше дозволено ни да паничи за да не му работи срцето премногу. Паднав на подот и плачев. Мораше да биде однесен со хеликоптер во болница која е подобро опремена за типот на операција што му била потребна. Медицинскиот брат Сем, кој требаше да го придружува на тоа патување, ми рече дека постојано ќе испраќа вести за него. Се обидов да го снимам Гејл за нашите деца, но тој набрзо се откажа, не можејќи да зборува. 4 часа возење до болницата во Портланд помина како матно. Сем ми испрати вести сопругот. Дури и мојот сопруг успеа да ми се јави. Му кажав дека најмногу го сакам. Тоа беше последен пат кога го слушнав неговиот глас како ми кажува колку ме сака.

Кога стигнав во болница, веднаш побарав новости. Медицинските сестри ми рекоа дека се оперира и ја објаснија процедурата, но не можеа да ми кажат дали ќе биде во ред. Не можев да јадам ниту да спијам. Потоа дојдоа моите две другарки бидејќи мајка ми и брат ми не можеа да дојдат до следното утро. По 8 часа операција, медицинската сестра излезе и ми кажа дека операцијата била успешна и дека Гејл наскоро ќе биде преместен во собата. Бев пресреќен. Добро е! Тој ќе живее! По неколку минути таа среќа избледе кога дојде хирургот. Ми кажа дека Гејл отишол во кома штом го отвориле и дека бил без кислород пет минути. Ако навистина се разбуди, ќе има сериозни когнитивни и физички оштетувања.

Се обидоа да ме подготват за сцената во собата на мојот сопруг
Медицинските сестри се обидоа да ме подготват за сцената во собата на мојот сопруг, но ништо не можеше да ме подготви за глетката на мојот сакан како лежи на машините. Ми рекоа дека слушањето е последно што треба да се оди, па затоа треба да разговарам со него и да го охрабрам да не се откажува. Се обидов да го направам тоа, му реков дека нема да бидам во ред без него. Поминаа часови и беа потребни дополнителни операции за да се намали притисокот врз стомакот и градите.

Бев преместена во приватна чекална – „приватен пекол“. Потоа се појави мајка ми, таа беше хистерична. Ми требаше таа да биде мирна и силна бидејќи не можев да бидам тоа. Ме однесе во ходникот и ми рече: „Сестра ти почина синоќа“. Ми требаа неколку минути да разберам што рече. Почнав да врескам. Дури мислев дека Гејл нема да умре. Два часа откако ја добив првата лоша вест, докторот влезе и ми рече: „Ако сакате да се збогувате, сега е време да го направите тоа“. Слушнав: „Сега е моментот да имаш четири мали деца и да им објасниш дека нивниот татко повеќе не се враќа дома“. Мојот сопруг почина. Лекарите направија уште неколку тестови, но тоа беше тоа.

Потоа дојдоа моите деца, морав да им кажам зборови што ниеден родител никогаш не треба да ги каже. Заедно отидовме во собата на нивниот татко. Тоа никогаш нема да го заборавам. Кога децата се поздравија, отидоа дома. Останав со Гејл додека лекарите целосно не ги исклучија апаратите. Некој дошол да му го собере телото. Му реков на тој човек дека знам дека тоа е само уште едно тело за него, но тоа тело значи сè за мене и за моите деца и да се грижат за него. Тој вети дека ќе го стори тоа и ме прегрна.

Како човек ја преживува загубата на сопруг и сестраѕа за два дена?
Како човек ја преживува загубата на сопруг и сестрата за два дена? Како да се преживее сето тоа? Се чинеше невозможно. Тогаш сфатив дека сите клишеа се вистинити. Научете дека Бог навистина ве носи кога не можете сами да одите. Научете дека луѓето околу вас се навистина Негови раце и никогаш нема да ве напуштат. Преживеав поради љубезноста и несебичноста на пријателите, семејството, членовите на црквата и сосема непознати. Преживеав поради луѓето кои се грижеа за моите деца, поради пријателите кои беа до мене кога плачев во плакарот, поради стјуардесата која го заспива моето дете затоа што не функционирав. Јас сум тука и преживувам поради тебе, пријателите и семејството.

Не знам зошто маж ми и сестра ми мораа да умрат. Верувам дека Бог е тука со мене и ме обликува во личност што можам да бидам. Господ ми даде прекрасен девер. Мојот девер не се обидува да го замени нивниот татко, но ги сака и е подготвен да ја пополни таа празнина. Му ветив на мојот сопруг дека ќе продолжам да туркам дури и кога мислам дека тоа е невозможно. Му ветив дека ќе бидам добра мајка и ќе дадам се од себе да ги воспитам нашите деца. Работам да заздравам и да најдам начини да се справам со оваа болка. Се молам, читам Писмо, вежбам, одам на терапија, пијам апчиња за депресија, слушам музика и живеам минута во минута. Ја сакам перспективата што ми ја отвори ова искуство. Дали би дале се за да се врати Гејл? Секако. Реалноста е дека опцијата А повеќе не постои, па морам да се задоволам со опцијата Б.

Дури и кога мислам дека не можам повеќе да се исправам, сепак го правам тоа – за сестра ми, мојот сопруг, моите деца и себе. Заслужувам прекрасен живот и способен сум да го постигнам“.