Крадци украле 200 патики но погрешка само за десната нога

Грабежот беше прилично голем и за Перу, но полицајците се прашуваат дали вредеше трудот, имајќи предвид дека преку двесте патики беа украдени за само една нога. Сопственикот на продавницата за локалните медиуми изјавил дека вредноста на украдената стока е околу тринаесет илјади долари, но оти смета дека во иднина ќе им биде тешко да ја продадат со оглед на тоа што нема ниту еден „цел“ пар. на патики.

Настанот кој се случил во градот Хуанкајо е снимен од безбедносните камери на продавницата. На видеото се гледаат тројца криминалци кои при третиот обид ја скршиле бравата на вратата и со трицикл земаат кутии од различни марки патики. „Собравме докази од местото на настанот. Она што е невообичаено за овој грабеж е што се украдени само патиките на десната нога“, изјави за медиумите директорот на локалната полиција Едуан Дијаз. Тој додаде дека пронаоѓањето на крадецот би било можно поради снимките од безбедносните камери и отпечатоците од прсти пронајдени во продавницата.

Корисниците на социјалните мрежи ги споделија своите впечатоци за „комичното“ злосторство: „Ги повикувам сите единици, барам група крадци со само една нога“, напишал еден корисник на Инстаграм под објавата на сметката на Би-Би-Си. ‘Се е во ред. Во продавницата останаа доволно“, додава друг корисник.