Мало момче застанало полн автобус откако на возачот му се слошило (ВИДЕО)

Едно американско училиште објави видео на кое се гледа моментот кога седмоодделенецот Дилон Ривс успеал да запре автобус откако возачот паднал во несвест. На видеото се гледа како возачот извесно време кимнува со главата, по што момчето истрча, го фати воланот, истовремено притискајќи ги сопирачките и управувајќи со автобусот додека не застане безбедно. Началникот Роберт Ливерноа рече дека ова се случило кога автобусот почнал да врти на спротивната лента.

„Некој да се јави на 911. Сега“, мирно им викаше Дилон Ривс на другите во автобусот додека студентите врескаа и фаќаа паника. Автобусот, во кој може да се сместат 66 патници, во тој момент бил полн. Ливерноа рече дека возачот претходно ја предупредил базата на камионската компанија дека не се чувствува добро и дека ќе застане, а посегнува и по сопирачката. Рече дека Дилон е пет реда зад возачот и неколку секунди подоцна забележал дека возачот се онесвести“, пренесува RTCG.

Извонреден чин на храброст од малиот херој„Во мојата 35 и повеќе години служба, ова беше извонреден чин на храброст и зрелост од негова страна“, рече Ливерноа, кој раскажува како момчето истрчало до предниот дел од автобусот, го грабнало воланот и го запрело автобусот во средината на патот. Притоа полека ја притиснал сопирачката свесен дека автобусот е полн со патници, додаде тој. Ливерноа ја истакна љубезноста на уште двајца луѓе. Кога автобусот застана, случаен минувач влезе и му помогна на Дилон со возачот. Друго лице, жена која возела зад автобусот, застанала и им помогнала на учениците да излезат, додаде тој. Ливерноа извести дека возачот се уште е во болница, и дека се чекаат резултатите од тестовите за дрога.

Дилон не зборуваше на прес-конференцијата во четвртокот, но неговите родители се обратија до медиумите, нагласувајќи колку се горди на својот син. „Го прашав како знаеш што да правиш… Ми рече дека гледа како вози секој ден“, рекла неговата мајка.