Вељко на 10 години замина во САД, денес има сопствен бизнис, заработува многу пари и ги учи другите како да стигнат таму

Вељка Бјелица на Инстаграм ја следат речиси 50 илјади луѓе. Им се обраќа претежно „лице в лице“ со пораки дека сака да ги започне, да ги започне, да работат ако е потребно 24/7 за да се постигне успех, да започне бизнис, да го подобри, да заработи пари, да живее добар живот, без кукање, без лежење на родителската грпка, задоволни што имаат едно еспресо во текот на денот. Направивме интервју со него, сакајќи да дознаеме кој е тој, кој на 10-годишна возраст, за време на војната, со родителите ја напуштил Србија во Чикаго, како од човек кој живеел лошо преминал во сопствен бизнис, што му дало нему можноста да „преку голи“ го живее својот сон.

Кој те мотивираше? Никој не ме мотивираше. Толку ми стана лошо што немав друга опција освен да го променам целиот мој живот. Луѓето се менуваат кога се чувствуваат ужасно, кога ќе им пукне филмот и не можат повеќе да издржат, не кога се некаде на средина и кога не се толку лоши. Средината убива се. Ме избркаа од факултет поради лоши оценки (да, тоа го прават во Америка), се здебелив, долг за школарина бев 40.000 долари, немав сметка во банка, немав возачка дозвола и работел како шанкер во ресторан. Сестрата на тетка ми дојде да ме посети во вистинско време во 2007 година. Само излегувавме и ништо друго.

Едно утро мајка ми влезе во станот, каде што секако лежев мамурно со кинеска храна до мене (а веројатно половина над мене) и ми рече „спакувај се, ајде да одиме на пат“. Таа ме стави во автомобилот и се упативме кон Флорида. Отидовме на островот наречен Палм Бич (каде што живеев 10 години подоцна). Возевме наоколу, а потоа таа го запре автомобилот пред огромна куќа и ми рече „единствената разлика помеѓу тебе и некој што го има ова е тоа што оваа личност само знае нешто што ти не го знаеш и ништо друго“. Можам да кажам дека тој момент ми го промени животот. Од тој момент сè се смени. Мајка ми не ме мотивираше, ми даде информации и надеж дека ќе станам она што таа и јас знаеме дека сум.

Кој или што ве натера да посакате да започнете бизнис, да заработите пари, така да се каже, „рид од злато“ во Америка? Тоа се случи пред можеби 15 години. Не знам како и зошто, но се разбудив и се запрашав: „Вељко, што сакаш во животот? Тоа беше ПРВИОТ ден кога сфатив колку времето лета, колку е краток животот и дека животот е всушност игра со одредено време, никој не може да го запре часовникот. Сфатив дека ако продолжам да го правам тоа што го правам (што не значи ништо), никогаш нема да имам ништо. Тогаш ме погоди огромен страв, а стравот е најголемиот мотиватор. Повеќе би сакал да умрам отколку да живеам просечен досаден живот. Не знаев ништо, но знаев.

Се запрашав што сакам: да бидам богат (а да…само јас сум сигурно), да имам здравје, среќа, љубов, да поминувам што повеќе време со луѓето што ги сакам додека сум. жив. Дали е ова можно со мојата сегашна плата? Одговорот беше НЕ. Беше многу едноставна математика. Њујорк е скап, недвижностите се скапи, одморите се скапи, автомобилите се скапи, храната е скапа, буквално треба да бидам богат за да можам да правам некои нормални работи кога сакам. Не зборувам за летување на јахти, зборувам за нормален живот. До денес кога одам во самопослуга во Флорида дувам 300 долари и не знам ни што купив. Знаев дека 300 долари треба да ми станат 3 долари. Знаев дека морам да го променам мојот менталитет и да се фокусирам на правење пари, а не на штедење пари. Никој не заштедил милион долари. НИКОЈ. Никогаш не сум сретнал некој кој е богат затоа што има добра работа. Нула.

Сфатив дека никој не се грижи за мене или мојот живот (освен семејството) и дека сум САМ. Добив отказ Не знам колку пати на работа, видов дека животот е безмилосен, И дека таа болка морам да ја претворам во оган. Ако не го направам тоа, никој нема да го направи. Тоа ме запрепасти, да одговорам на прашањето. Тежок, безмилосен, живот, знаев дека парите нема да ми купат среќа, но ќе ми купат се друго. Останатото лесно ќе го поднесам, не сум глуп.
Што всушност прави Вељко Бјелица? Добро прашање, понекогаш и јас не сум сигурен што правам. За почеток… Јас сум во продажба на софтвер веќе 20 години, индустрија во Силиконската долина. Целата моја кариера продавам маркетинг софтвер на најголемите компании во светот. Сè, од софтвер за маркетинг на е-пошта, управување со документи, аналитика, автоматизација на маркетинг на мобилни апликации и моментално Системи за управување со содржина (CMS) за компанија каде што имам процент како сопственик. Моите клиенти денес ги вклучуваат Airbnb.com, Walmart.com, Riot Games, MGM Resorts, најголемите банки на планетата, и да не зборуваме, речиси секој голем бренд на планетата. Наскоро планираме да бидеме на јавниот пазар или да ја продадеме компанијата, последниот круг на инвестиција беше 80 милиони американски долари во ноември минатата година . За вас помладите тоа не се МОИ ПАРИ! Тоа е инвестиција, а моите акции наскоро, се надевам, ќе бидат убава добивка по којзнае колку години работа.

Освен тоа, семејниот бизнис откако дојдовме во Америка е недвижен имот. Секогаш нешто правам таму и ќе продолжам да го правам тоа. Во Србија започнав бизнис наречен Protein Smash. Тоа е путер од кикирики со додаден протеин, и секако најдобар во светот! Не е лошо во смисла дека почнавме од кујната пред година и пол. Покрај тие бизниси, ја водам (јас лично) најголемата онлајн бизнис школа на Балканот, Sharkzuniversity.com. Најуспешни и со најмногу членови. Ова е петти месец како училиштето е отворено и мислам дека сум единствениот човек откако постои курсеви/онлајн програма што нема добиено ниту еден лош коментар од некој што е член на училиштето. Ги учам луѓето како да го градат својот производ, како и каде да добијат суровини, како да постигнат производ, како да решат проблем, да направат подобра алтернатива на друг популарен производ, како да најдат инвеститори итн. Луѓе кои сакаат да направат некоја услуга или било што на тема бизнис, јас сум овде лично со 250+ снимени лекции и состаноци во живо неделно. Јас само ги учам луѓето што сум направил или кој било на планетата што заработил пари, бидејќи формулата е иста.

Од кога живеете во Америка, каде живеевте пред тоа? Роден сум во Ниш, но штотуку сум роден, до десет години живеев во Белград во центарот кај Трг и одев во училиштето Ѓура Ѓаковиќ. Во Америка сум од 1991 година. Секако знаете што и како беше во тоа време, и секако моите родители беа исплашени. Татко ми работеше за војска…а мајка ми не сакаше да ризикува некој да биде повреден, особено нејзините две мали деца.

Прво се преселивме во Чикаго, каде што бевме околу 17 години, потоа отидов во Њујорк каде што живеев околу 12 години и на крајот се преселив некаде каде што секој ден е лето, а тоа е Флорида. Живеев на островот Палм Бич и сега живеам во Форт Лодердејл, тоа е прекрасен град на 35 минути од Мајами. Можете ли да ни го опишете тоа ваше патување, каде бевте порано и каде сте ДЕНЕС? Патот беше чуден. Кога некој ќе те пренесе преку океанот преку ноќ, ќе те стави во училница каде што си единствениот што не знае англиски, со деца од целиот свет, на десет години…не е лесно. Во Белград игравме фудбал за време на празниците, во Чикаго гледав како банди продаваат дрога, крадат и се тепаат. За некој толку млад кој само сака да се вклопи, улицата станува посилна од кој било учител или родител.

Сите сакаме да припаѓаме, а на некои места мора да правиш работи што јас никогаш не би сонувал да ги направам за да се вклопам. Сте гледале филмови за банди, можете да ја искористите вашата фантазија, не ви кажувам се. Оттука почна се. Мојот најтежок период во животот и најголемиот подарок. Сè се случува за нас, не за нас. Тоа сакав да го напишам, нешто што е само 2% од моето искуство (да не зборувам дека имам лузна на главата од автомат). Мислам дека е поважно да се разбере изворот на менталитетот на една личност отколку само да се каже „немав ништо, погледнете каде сум сега“. Оттаму започна мојот менталитет. Искрено, едно невино дете од Србија дојде некаде каде што луѓето го повредуваат.

Само кошарка, само запознавање, одам во НБА – кому му е гајле. Тоа беше мојата средина во Чикаго долго време. Како што реков, 17 години. Така, човекот стекнува навики кои не се менуваат лесно. Тие навики ме доведоа до многу лоши резултати во животот. Каде сум денес? Денес психички сум на место каде што се ми е многу едноставно и јасно. Сите мои искуства, целото мое знаење, сè се собраа и се чувствувам како да ја гледам нашата планета и животот од Месечината. Сè станува едноставно кога нешто ќе погледнете од далечина. Јас сум овде денес. Имам мир.
Денеска не ми треба совет, не ми е гајле за туѓите мислења. По подготовката, војникот оди во војна. Тој војник сега мора да го прави тоа што го научил, не може да стои на секој агол и да прашува некого како да нишани или каде да нападне. Време е да се примени знаењето и да се преземе акција. Не гледам ништо пред себе освен голот.

Каде направивте најмногу грешки, што најмногу ве кочеше? Најголемите грешки што ги правев цел живот е да ги слушам другите луѓе и да им верувам кога ми рекоа дека не сум доволно паметен или добар за да бидам успешен. И тоа се случуваше често. Бев некој што мислеше дека 100.000 долари се многу пари, бев некој што се фокусираше на себе, а не на другите луѓе што ги сакав. Немав поим за време или живот. Не го ценев времето, не се ценев себеси. Мислев дека ќе бидам 100% среќен и успешен, но немав план како да го направам тоа. Мислев дека тоа едноставно ќе се случи. Мислам дека сите што се млади мислат така. За жал, не бев млад, тогаш имав над 30 години.

Што конкретно ти донесе успех? Цел живот (и кога правев проблеми) многу сакав да читам паметни работи. Се разбира, како и 99% од луѓето на планетава, јас не направив НИШТО ОД ТОА. Бев сунѓер за знаење, барем за она што ме интересираше, не за работа. Не знам зошто, но никогаш не знаев што точно треба да направам и дали воопшто треба да направам нешто за да станам успешен. Што конкретно ми донесе успех? Решив да го направам СЕКОЈ ЖИВ ЗБОР од најпаметните луѓе на планетата кои зборуваат за успех во секоја област од животот. Реков, ајде да видиме дали ова функционира.

Бидете добри, искрени и добра личност. Направете се личноста со која секој би сакал да се дружи. Сфатив дека мозокот е компјутер и можам да инсталирам кој било софтвер што сакам. Бев залепена за youtube со часови на ден и веројатно го гледав секое видео на тема успех, пари, фитнес.. итн. Знаев дека ако сакам доверба, морам да го направам она што си го ветив. Направив листа на ТЕШКИ работи што требаше да ги правам секој ден и ги направив. Што јадам, а што не, вежбам два пати на ден, кога учам, кога работам… итн. Како се чувствувам нема апсолутно никаква врска со она што ќе го правам. Ако се разболам или умрам се единствените две причини поради кои нема да го сторам тоа што си го ветив.

Се што напишав погоре е многу тешко. Знаев дали не се чувствувам СТРАШНО, што значи дека сум гладен, уморен, со болки, несигурен… дека нешто не правам како што треба. Морам нон-стоп да бидам надвор од мојата комфорна зона. Секогаш морам да имам болки 24 часа на ден. Зошто? Па затоа што знам дека другите нема да го толерираат тоа. МНОГУ ЕДНОСТАВНО. Го правам она што тие не го прават за да можам да го имам она што тие го немаат. Физичката болка те менува психички. Така човек станува силен. Заборавете на емоционалната болка. Обидете се да направите 15 серии на спринтови на 100 m / 43 C на празен стомак 14 дена по ред. Направете го тоа и стапете во контакт. Никогаш нема да бидете исти ако само го направите тоа.

Последното нешто е… Не ми е гајле што мислат другите. Нула. Научив дека на крајот од денот, 90% од успехот е. Колку повеќе учите и работите, толку повеќе полека почнувате да се одвојувате од другите. Колку повеќе се одвојувате, толку повеќе се обидуваат да ве вратат таму каде што се. Уметност и вештина е да дојдеш до точка каде што туѓите мислења имаат апсолутно нула ефект врз тебе. Зошто ви е важно да ги „будите луѓето“ на Инстаграм за да ги разбудите и да направите нешто за себе?

Приватната причина е затоа што луѓето слушаат очајни совети. САМО ЛЕСНО, САМО УМЕРЕНО, БРАТЕ РЕЛАКСИРАНО, ЌЕ БИДЕ… ништо нема, ништо не е лесно, ништо не е опуштено. Ви претстои ужасен живот ако мислите така, но за жал тоа е како химна во Србија. Никогаш не можете да станете нешто што никогаш не сте го виделе. Сакам младите, или било кој од мојата земја или од Балканот, да видат некој што имал проблеми и успеал. А таа личност е од исто место како нив, јаде иста храна, зборува ист јазик. Она што го правам за мене не е ништо друго освен РАБОТА. Ако помогнам некому, мило ми е, но ништо не добивам од тоа. Им должам на оваа планета, на Бога, на себе и на моето семејство, да вратам нешто. Имав многу среќа во мојот живот. Најдоброто нешто што ми се случи е тоа што не сум роден богат и имав многу проблеми. Јас сум благодарен за тоа. Здрав сум, имам мозок и луѓе кои ме сакаат.

Ако човек умре без да им помага на луѓето, треба да се срами! Кога ќе ги погледнеме вашите фотографии на инста, се чини дека уживате во луксуз, дали навистина е така? Многу е подобро отколку што изгледа на сликите. Животот од топ 1% во најбогатата земја на планетата одамна ми стана нормален живот, се навикнав на се, се разболуваат од бифтек и ресторани. Човек се навикнува на се. До автомобил, до базен, до ресторани, хотели… итн. 99% од среќата во животот е поврзана со личноста со која ќе одберете да го поминете животот. Мислиш дека ќе бидам добро на јахта некаде ако се скарам со жена ми? Се разбира не. Не сум глупав и точно знам што е важно во животот. Последново е одлично, но сè станува смор.

Ако на пример Петар има 42 години, завршил политички науки, се уште не може да најде „нормална“ работа, не сакал да влезе во партијата, не може да обезбеди имот со сегашните приходи. , значи живее како потстанар, има ќерка, разведен е, го има под контрола дијабетесот што го има, но поради тоа е под притисок и ги гледа твоите видеа во моментов, како мислиш дека ќе се чувствува? Што би го советувале да прави чекор по чекор? Научете сè што велам за бизнисот Одлучете каков вид на производ или услуга сакате да направите, видете што функционира во Америка и направете подобра алтернатива за тој производ.

Изберете производ кој е лесен за правење, кој чини многу малку за да се направи и направете го. Како, на пример, протеинска мешавина за палачинки. Ако сакате да имате услуга која бара речиси нула инвестиции, креирајте веб-страница сега, отворете YouTube и социјалните мрежи. Најдете некој што го прави тоа добро во Америка и направи многу слично.
Ако е производ, најдете амбалажа, праќајте примероци во продавници, ако е услуга, започнете со маркетинг веднаш.
Најдете некој бизнис кој работи многу добро во Америка, и правете го тоа во Србија или на Балканот, но малку поинаку. Крај на приказната.
Мојот совет до Питер би бил да го слуша секое мое видео и да го направи она што го направив на мој начин со мојот производ. Многу едноставно.

Дали мислите дека е секогаш можно да се приспособи животот до точката што човекот сака и што ако човек не знае што сака? Не постои човек кој навистина сака нешто без да го направи тоа. Човек кој не знае што сака веројатно има убав удобен живот. Татко ми не слушаше мотивации и не се прашуваше што сака додека блееше на таванот. Имаше мали деца во Америка, 600 долари плата и 650 долари кирија. Не треба да знаете што сакате, треба да знаете што не сакате. Како на пример, да видиш колку те чини еден СЕНДВИЧ цел живот, колку бакшиш оставаш, дали имаш пари да ги посетиш родителите и такви работи. Знаете, основите за среќа.

Некои ви пишуваат дека сте „продавач на магла“ во коментарите, дали тоа ви пречи? Не. Кучињата не лаат по паркирани автомобили.