Старец преживеал една недела покриен во снег со бисквити и кроасани

Кристијан Јурет изгубил секаква надеж дека неговиот дедо Џери, човекот кој го одгледал, се уште е жив. Помина речиси една недела откако 81-годишникот го напушти планинскиот дом во Биг Пајн, Калифорнија за да се врати кај сопругата во Невада, но тој не пристигнал. Конечно по шест дена од снегот е спасен поранешниот вработен во Американската вселенска агенција (НАСА).

Тој вели дека успеал да преживее јадејќи бисквити и кроасани. Вистинско чудо, изјави неговиот внук за Би-Би-Си. „Тешко ни беше да помислиме дека човек кој направил толку многу во својот живот, кој создал такво наследство, ќе биде заробен во автомобил и ќе умре од хипотермија“, додаде тој.

Џери Јуре го зафати зимската бура што ја погоди Калифорнија овој месец. Во северниот дел на државата, каде што се наоѓа, наврнале 90 сантиметри снег. Најмалку 13 загинати се пријавени во државата поради невремето. Надлежните велат дека само еден смртен случај може целосно да се поврзе со временските услови, а за другите истрагата се уште е во тек.

На 24 февруари, Џери тргнал на четиричасовно патување од Биг Пајн. Набрзо наишол на снежни наноси и се заглавил. Но, 81-годишникот не се испаничил. Наместо тоа, го примени она што го научи од многуте епизоди на реалното шоу Survivor што го гледаше со сопругата Шерон, изјави неговиот внук. Џери – облечен само во лесна ветровка – се стопли со тенок утешител и хотелска крпа за капење што ја најде во автомобилот. Успеал да не го испразни акумулаторот на автомобилот, повремено исклучувајќи го возилото. Ова траеше три дена.

Успеал да дојде до вода така што се тркалал од прозорецот и јадел снег. Преживеал од снег, кроасани и бисквити“, рекол неговиот внук. Работите се влошиле кога батеријата изумрела додека тој го отворал прозорецот од автомобилот. Ова се случи два дена пред да биде спасен. Ноќните температури беа далеку под нулата. Неговото спасување беше одложено поради лошите временски услови, а како што минуваа деновите, вознемирените членови на семејството знаеја дека тоа е трка со времето.

„Претпоставувам дека беше исплашен и мислеше дека тоа е крајот“, рече Кристијан. По шест дена, на 9 март пристигна помош. Спасувачите конечно му дошле на помош на Џери со хеликоптер. За малку ќе го пропуштиле бидејќи пилотите останале без бензин и мислеле дека неговиот автомобил е карпа“, рекол неговиот внук. Успеале да го извлечат и го однеле во болница.

Таму медицинските сестри биле изненадени кога откриле дека неговите витални елементи се сосема нормални, без знаци на хипотермија. „Дедо викаше од радост“, вели Кристијан. „Тој не е голема емотивна личност, но претпоставувам дека овој пат е омекнат“, рече тој. „Јас самиот плачев многу. Сфатив колку работи земаме здраво за готово“, додаде тој. Канцеларијата на шерифот на округот Инџо соопшти дека го пронашле заглавениот автомобил со помош на сигнал од мобилен телефон. „Кога спасувачите се приближиле за подобро да ја видат ситуацијата, тој го отворил прозорецот и им замавнал“, се наведува во соопштението.