„Најкул мајка“ ја извлече ќерката (5) од градинка за да ја однесе на фризер: „Ова е прекрасен спомен“

„Најкул мама“, Деми Луси Меј Ингман, предизвика бурни реакции на социјалните мрежи откако сподели со корисниците дека нејзината ќерка Мод (5) го пропуштила училиштето еден ден за да оди на фризер да се исфарба. Имено, како што пренесува Daily Mail, Деми во видео споделено на TikTok открила дека Мод ја прашал дали може да ја избели својата природно кафена коса за подоцна да ја обои розова. Деми се согласи и веднаш закажа со фризерката.

Мод изгледаше како да ужива во салонот, каде што помогна да се измеша бојата и уживаше во некои закуски додека нејзината коса ја впиваше бојата. Малото девојче едвај чекаше да го види својот нов изглед, а откако и ја тргнаа фолијата од косата, почна да тапка. Толку се возбуди штом виде колку е русокоса, објасни Деми, која тој ден реши да направи светли хајлајти за да и се поклопат косата на неа и на нејзината ќерка.

Деми сподели и видеа „пред и потоа“, во кои Мод ја покажува својата нова руса коса. Коментарите беа главно позитивни, што е целосно изненадување, иако имаше и такви кои напишаа дека бојата е полна со хемикалии и дека детето е премладо за такво нешто. Ова е драгоцено. Таа ќе го памети ова засекогаш, напиша еден корисник, додека друг корисник на TikTok се согласи: Животот е толку краток, а ова е многу забавно. Ова мора да биде прекрасен спомен за неа.

Деми се осврна на контроверзноста во нејзиното најново видео, велејќи дека е исцрпена од сета проценка и дека корисниците ја критикуваат дека ја фарбала косата. Не мора да се согласуваш со мојата одлука, тоа е во ред. Но, штом ќе започне прозивката или срамот на мајката поради одлука со која не се согласувате, ќе завршам токму таму, рече таа. Таа објасни дека нејзината ќерка неодамна се вратила од училиште и и кажала за пријател кој има виолетова коса.

Во моментов таа е супер во еднорози и барбики. Таа рече дека сака да има бојадисана коса, па отидовме во продавница и добивме привремен розов шампон, продолжи мама. “Беше многу возбудена, но потоа по неколку дена рече: „Не личи на мојот пријател“. Деми рече дека морала да и објасни на својата ќерка дека причината поради која бојата на косата на нејзината пријателка била посветла е затоа што имала руса коса. Тогаш ми кажа дека сака руса коса за да може подобро да се гледа бојата, се присети таа.

Проверив со нејзиниот татко за да се уверам дека ќе се согласи, бидејќи знам дека тоа е малку контроверзна одлука, и тој се согласи со неа. Многу корисници на социјалните мрежи сакаа да дознаат и зошто косата на нејзината ќерка сè уште не е розова, а таа објасни дека чекаат додека не се направат нивните семејни фотографии. За оние од вас кои избрзуваат со заклучоци и велат: „О, ова беше ваша одлука“ и „Сакавте таа да биде русокоса на семејните фотографии“. Тоа едноставно не е точно, возврати таа. Никогаш не би го направила тоа и да ја натерам да се чувствува како да мора да промени нешто на себе. Јас не сум таков тип на личност. Јас не сум таков тип на мајка и никогаш не би ја наметнала својата волја на ќерка ми. Го објавив ова видео затоа што беше посебно и забавно време за поврзување со ќерка ми и тажно е што интернетот мора некако да го претвори во негативно искуство.

Еден коментар гласеше: „Навистина не разбирам како боењето е означено како нешто строго за возрасни? Погледнете колку се забавува!“
Друг додаде: „Го сакам ова! Чувствувам дека единствената креативна работа што родителите им дозволуваат на своите деца да ја прават кога станува збор за косата е да ја шишаат! Боењето е многу забавно! Косата расте!“ „Мајка ми ми дозволи и станав фризер! Ако им дозволите на вашите деца да ги истражуваат нивните интереси, ве прави одлична мајка“, напиша трета.