Тој е нежен џин и најголемата мачка на светот (ВИДЕО)

Јулија Минина од Русија е сопственичка на веројатно најголемата домашна мачка во светот. Мачката, наречена Кефир, порасна толку многу што може да стои рамо до рамо со нејзината мала ќерка. Јулија вели дека нејзината огромна мачка често ја помешаат со куче, пренесува РТС .

За тоа дека поседува необично голема мачка, Јулија претходно ги информираше своите следбеници со фотографии и видеа, а сега можете да видите колку е големо животното во споредба со нејзината ќерка Анечка. И покрај тоа што се познати по тоа што се големи и имаат дебел двоен слој, мачките Мејн Кун се всушност нежни џинови кои се приврзани кон луѓето.

Многумина ги нарекуваат страшни џинови. Сопственичката на мачката овојпат не објави информација колку сега тежи нејзиното милениче, што многумина ги интересира бидејќи сè уште расте, а во јануари, непосредно пред вториот роденден, тежеше 12,5 килограми. Јулија вели дека Кефир и Анечка одлично се согласуваат, дека се неразделни и дека девојката често го храни со посебни грицки. Тие исто така сакаат заедно да гледаат цртани филмови.

Јулија претходно изјави дека се однесува кон Кефир како друго дете, додавајќи дека тој е „многу паметен и секогаш мирен“. „Кефирот можеби за некого има страшен изглед, но е многу љубезно и скромно суштество“, рекла Јулија.

Меѓу следбениците кои се воодушевени од белата мачка, имаше и такви кои ја прашаа Јулија како успева да ја одржува куќата чиста кога Кефир остава толку многу влакна зад себе. „Користам правосмукалка со робот… нон-стоп!“ одговорил сопственикот на Кефир.