Трудницата не можела да го разбуди сопругот, сфатила дека ќе умре ако не направи нешто

Бремена жена не можела да го разбуди сопругот откако среде ноќ ја разбудиле чудни звуци на здив. 39-годишна трудница чиј термин за породување бил следниот ден, Ешли Гет се разбудила и видела дека нејзиниот сопруг едвај дише. Ќе умре освен ако не направи нешто! И таа направи нешто! Таа му го спасила животот на сопругот.

Ешли и Ендру Гет од Св. Павла, Минесота се двојка од средно училиште. Додека парот со нетрпение го чекаше своето прво дете, тие немаа поим какво опасно патување ги чека. Ноќта пред Ешли да оди во болница да се породи, двајцата се подготвувале за спиење, но среде ноќ Ешли ја разбудиле чудни звуци на здив. Набрзо сфатила дека нејзиниот сопруг е во сериозна опасност. Ешли наскоро се јавила на 911 (112 кај нас) и ја објаснила сериозноста на ситуацијата.

„Мислам дека мојот сопруг не може да дише“, му рекла таа на диспечерот. „Тоа испушта чудни звуци. Мислам дека треба да му дадам вештачко дишење и масажа на срцето“.

Сопругот доживеал срцев удар во сон
Се испостави дека Ендру доживеал срцев удар што се случил поради абнормалност во неговото срце. Диспечерот ја водел Ешли низ CPR и CPR додека таа чекала да пристигнат болничарите. Бремена сум“, рекла очајната жена. „Не можам да го сторам тоа“. Но, тоа е! Ешли направила масажа на срцето по што пристигнала помош и Ендру бил пренесен во болница. Таму лекарите веднаш го ставиле во вештачки предизвикана кома за што повеќе да се намалат можните оштетувања на мозокот. Никој не знаеше каква штета е веќе направена. Ова беше ужасно време за Ешли, бидејќи седеше до нејзиниот сопруг, знаејќи дека наскоро ќе го роди нивното дете.

„Не сакав ни секунда да помислам дека ќе морам да поминам низ нешто од ова без него. Цело време, додека спиеше или во кома, му велев дека нема да се породам додека не се разбуди“, вели таа. За чудо, Ендру се освестил следниот ден и изгледал дека реагирал нормално и невролошки сосема здрав. Откако лекарите го симнале од седацијата, забележале неколку грчеви. Сепак, се посомневале дека тоа е затоа што се тресел од треска. Откако медицинската сестра рече „Андру, отвори ги очите“, тој го направи токму тоа.

„Она што сите го видоа беше необјасниво радосно“, рече Ешли. Со Ендру свесен, време беше Ешли да се породи. Персоналот го однесе креветот на Ендру до собата на Ешли и Ешли го роди нивниот син Ленон. „Бев навистина возбуден бидејќи можев да го видам како новороденче“, рече Ендру Аритмијата била предизвикана од абнормални електрични кола во мозокот Лекарите подоцна откриле дека Ендру страдал од состојба наречена Волф-Паркинсон-Вајт синдром. Брзите отчукувања на срцето и аритмијата се предизвикани од абнормални електрични кола во мозокот.

Подоцна лекарите направиле процедура за да се поправи проблемот и сега неговата состојба е одлична. Но, тие рекоа дека единствената причина поради која Ендру преживеал во болница е затоа што неговата сопруга му го спасила животот. „Мислам дека Ендру немаше да биде овде денес доколку Ешли не го направеше тоа што го направи“, рече др. Алекс Титерс, лекар во Обединетата болница.

Каков неверојатен благослов и секако уникатна приказна за раѓање!