Три жени го опишаа своето прво искуство: „Лежев под него како вреќа со компири“

„Зарем не мислиш дека треба да имаме односи? наеднаш го замагна мојот дечко. Бесно поцрвенев – тоа беше последното нешто што очекував да го каже, рече Поли Ароусмит Непријатно, непријатно, болно, но можеби малку романтично. Три жени открија како навистина изгледало првиот пат.
„Беше големо разочарување“ Лин Андертон (61), животен тренер кој живее на Wirral, прво го опиша своето прво искуство. Дечко ми се туркаше врз мене додека јас лежев под него како вреќа со компири, не можев а да не се чувствувам разочарана. Мислев дека тоа ќе биде повозбудливо – но не беше.

Го запознав Џон во 1983 година на работа, и по неколку месеци врска, резервиравме во B&B во Северен Велс. Иако имав 22 години, сè уште немавме односи, што не беше невообичаено во тие денови. И покрај тоа што ќе делиме соба, не бев сигурна дали ќе имаме бидејќи сè уште не сме разговарале за тоа. Тешка тема за разговор во тие години. Не ни зборував со моите пријатели за тоа, па немав поим дали некој од нив го прави тоа.

Секогаш кога сум се запрашала како изгледа тоа, го замислував како романтично, посебно искуство кое буди неверојатни чувства. Сега кога ќе погледнам наназад, тоа можеби беше малку наивно. После цел ден разгледување, легнавме, почнавме да се бакнуваме и се случи. Воопшто не ги исполни моите очекувања. Немав идеја што да правам, немаше предигра и се чинеше дека е во голема трка до целта. Се заврши за неколку минути и се чувствував целосно празно.

Тоа не беше ништо за што сонував, но се венчавме во 1984 година и добивме син пет години подоцна. Имавме односи редовно, но никогаш не стана подобро. Едноставно немав доволно искуство – и не знаев што сакам од него. Не разговаравме за тоа, па немав поим дали е среќен или не. Дури кога имав 30-ти и читав повеќе женски списанија, почнав да се едуцирам и сфатив дека тоа е многу повеќе од она што го доживувам.

Дотогаш бев доволно самоуверена за да почнам да разговарам со мојот сопруг за тоа како сакам да се промени и што сакам да пробам. Така почнавме да вложуваме повеќе време во предиграта и научив што е добро – за мене и за него. Тоа беше откровение. Не само што ги подобри работите меѓу чаршафите, туку и не зближи како двојка. За жал, нашата врска заврши во 2007 година, откако се разделивме. Беше страшно да се биде сингл и да почнам повторно да излегувам на 46 години. Го знаев моето тело и можев да му го пренесам тоа на мојот партнер. Имав повеќе во моите 50-ти отколку во 20-тите!

„Тоа беше совршена романса за летен одмор“ Своето искуство го сподели и Михаела Ламберт (49), која е љубовен консултант и живее во Вилтшир со својот сопруг Стив (58), консултант за голф. Додека лежев во кревет во прегратките на еден убав човек, тој нежно ми шепна: „Како си? Дали уживате?’ Апсолутно маѓепсана од Клаудија, мојата летна романса, немав срце да му кажам дека губењето на невиноста со него не е толку удобно како што мислев дека ќе биде, па само се насмевнав и охрабрувачки кимнав. Во 1992 година почнав да патувам низ Европа со еден пријател, пред да започнам на факултет. Феј беше онаа на која мажите секогаш паѓаа. Таа имаше руса коса и добра фигура, додека јас, ниска и облина, бев невидлива.

Така беше додека не го запознав Клаудио во Марбела, Шпанија. Сончајќи се на карпа на плажата, забележав дечко како сурфа на ветер во близина. Секогаш кога кружеше во моја близина, малку поблиску ми се приближуваше. Беше убав. На крајот тој преплива и почнавме да разговараме. На 23 години, Клаудио беше пет години постар од мене. Половина Италијанец, половина германски, зборуваше совршено англиски со акцент и беше на одмор со своите роднини, престојувајќи во пентхаусот во сопственост на неговите родители. Кога ме праша дали би сакала да вечерам со него таа вечер, не можев да верувам дека е заинтересиран за мене, но без двоумење реков да. Таа вечер имавме романтичен оброк и бакнеж, а потоа ги поминавме следните неколку дена заедно одејќи на долги прошетки на плажа и танцувајќи во локалните клубови. Јас го запознав со Феј, а тој ме запозна со неговите роднини.

Феј одлучи дека сака да се пресели на нашата следна дестинација за патување, роднините на Клаудио се враќаа дома, но ние сè уште не сакавме да се разделиме и се договоривме да останам со него во станот на неговите родители уште неколку дена. Феј реши да отпатува за Мадрид, каде се договоривме да се видиме. Тогаш веќе знаев дека сакам Клаудио да биде човекот со кој ќе имам прв пат – тој беше првиот човек за кој се чувствував така, иако знаев дека ќе ми го скрши срцето кога ќе треба да се разделиме.

Иако не разговаравме за тоа, претпоставував дека има искуство во тоа. Првиот пат кога спиевме заедно, можеби не беше физички најпријатното искуство, бидејќи бев нервозна, но Клаудио беше толку нежен и полн со љубов што не беше важно што не беше фантастично. Затоа уште повеќе се заљубив во него. Неколку дена подоцна, и двајцата моравме да ја напуштиме Марбела, но не жалам што бев со него. Ми даде чувство на самодоверба што претходно го немав и се чувствував повозрасна. Останавме во контакт преку СМС пораки неколку месеци, но потоа престанаа да доаѓаат неговите пораки. Бев уништена – толку тешко паднав по него. Секако, ја преболев мојата прва љубов, а во 1997 година го запознав Џорџ на патување во Маурициус и добивме две деца, Маркус, кој сега има 21 година, и Михаел, кој има 13 години – изјави таа.

Поли Аросмит (55) е маркетинг директорка која живее во Северен Лондон и ја раскажа својата приказна.’Зарем не мислиш дека треба да имаме односи?’ наеднаш го замагна мојот дечко. Бесно поцрвенев – тоа беше последното нешто што очекував да го каже. Беше јануари 1984 година и бевме заедно само шест недели, откако го замолив да дојде со мене на концерт на Meat Loaf. Имав резервна карта и, како што се познававме од училиште, знаев дека тој е голем обожавател. Беше смешен и љубезен – и јас бев воодушевена. Гледајќи колку е занесена нивната 17-годишна ќерка, моите родители закажаа состанок со нашиот општ лекар за да почнат да земаат апчиња.

Но, дури и тогаш не мислев дека наскоро ќе имаме односи. И двајцата бевме невини и ниту еден од нас не брзаше да ја подигне нашата врска на следното ниво. Но, таа вечер тој дојде во мојот семеен дом откако се дружевме со неговите пријатели, а горе во мојата спална соба одеднаш сакаше да го направи тоа. Не се чувствував подготвена – но кога би, се прашував? Освен тоа, дали е тоа голема работа? Се чинеше дека сите во нашето одделение го прават тоа. Така направивме.

Беше непријатно, дури и болно. Потценување е да се каже дека не уживав. Само малку се подобри кога се обидовме повторно еден час подоцна.
Следниот ден, кога отидов на работа во кафулето, почувствував дека нешто важно се случило. Едвај чекав да разговарам со некого за тоа, па следната недела отидов настрана со една од моите пријателки и ѝ кажав што се случило. Таа имаше дечко една година, па мислев дека е совршена личност за разговор.

Откако и кажав, очите ѝ се шират, наеднаш сфатив дека сум направил голема грешка. ‘Што направи?’ промрморе таа. Тогаш научив дека не водат сите љубов. Претпоставував дека овој разговор ќе остане приватен, но очигледно озборувањата беа премногу добри за да не се пренесат. Така, во следните неколку недели луѓето се смееја и се шегуваа секогаш кога ќе ме видат и му го нарекоа на моето момче „Полифилер“. Тогаш бев срамежлив и мразев да бидам во центарот на вниманието. Кога ќе влезеше во собата, сите ќе пукнеа од смеење и тоа беше мојот најлош кошмар. „Таа е таква курва“, слушав како шепотат луѓето додека одев низ ходникот. Се чувствував лошо. Не направив ништо за да заслужам таков третман.

Но, најлошото допрва требаше да дојде. После еден месец сите пријатели ме одбија. Ги преместија клупите во одделението, а на училишната екскурзија во Скарборо ги поминав сите три дена сама. Почнав да волонтирам во училишната гардероба, само за да не морам да го поминувам одморот сама. Изгледа дека моето момче мислеше дека преувеличувам колку се лоши работите, а јас дури и не ми беше удобно да разговарам со моите родители. Не успеав во физиката и го изгубив местото во стоматолошката школа. Се чувствував помалку вредна и станав интровертна.

По 18 месеци раскинавме со дечко ми, иако имавме со месеци потоа. Беше олеснување да се пресели во Ливерпул во 1986 година за да студира морска зоологија на универзитетот. Првиот пат беше дефинитивно најлошото време за мене, но тоа немаше негативно влијание врз мојот последователен живот. Но, кога би можела да се вратам во времето, би го одложила додека не бидам позрела – го опишала Поли своето искуство, пишува The Sun.