Јас сум онаа жена која се омажи веднаш по смртта на својот сопруг – Не дочекав ни една година, а веќе имав дечко

Момци, вашата мајка може слободно да се омажи во моментот кога ќе умрам“, им рекол сопругот на децата и 6 месеци подоцна умрел од рак на бубрезите. Замислував каков би бил мојот живот без мојот сопруг. Размислував дали можам повторно да се заљубам, но не се најдов во таква ситуација. Би била тажна вдовица со години, ќе ги поминувам саботите навечер со мојата мачка, јадејќи пуканки и чоколаден сладолед. Беше изненадувачки таа вечер кога Денис на шега објави на вечерата: „Момци, вашата мајка има моја дозвола да се премажи откако ќе умрам“.

Во тој момент не бев свесен за тежината на таа изјава, бев шокиран. Ниту еден од нас не беше добар за сериозна дискусија. Веднаш со истиот шеговит тон му одговорив: „Да, имам закажано датум за следната година“. Се обидовме работите да бидат реални, но и лесни. На мојот 26-годишен сопруг минатата година му беше дијагностициран рак на бубрегот, но тој добро ја толерираше операцијата и последователниот третман. Сега ракот метастазирал во неговиот мозок, и иако никогаш не го кажал тоа гласно, очигледно знаел дека умира. Сите мислевме дека има повеќе време и сакавме цврсто да веруваме во тоа. Каков друг избор имавме? Како може некој навистина да знае колку време му преостанува со својата сакана?

Шест месеци по таа вечера, засекогаш го немаше. За мене тоа е период со дупки во меморијата, заматена слика за престојот во болница и неуспешната рехабилитација која како во секунда напредуваше до погребот. По тие моменти се сетив на неговата изјава и на слободата што ми ја даде преку неа, дури тогаш се освестив. Ја напуштив мојата долгогодишна работа како новинар и започнав нова кариера. Посетував различни советувалишта како да се справам со тагата и болката, трошев премногу пари на тоа, пиев, имав изливи на гнев кон цел свет…

Плачев на тренинг за јога, се јавував на мојата најдобра другарка два пати на ден , ги преживеа работните денови до работа… Очекував тој период на тага, тага и агонија да трае со години, но она што никогаш не го очекував е дека ќе се заљубам само неколку месеци по смртта на мојот сопруг. Некаде околу Денот на вљубените, јас и мојот најдобар пријател седевме на каучот и споделувавме шише црвено вино. Разговаравме за тоа како би било доколку повторно бевме во фаза на запознавање и запознавање. Таа беше мажена, но таа вечер му се налути на сопругот, па заедно се пошегувавме на оваа тема. Читаме описи кои мажите ги напишале за себе на веб-страница за запознавање.

Мојата имагинација и сеќавањата доведоа до војна. Ако фантазирав да одам на состанок, што кажува тоа за мојата посветеност на човекот кој ми спакува корпа за пикник со грицки за да ги однесам на работа додека бев бремена? Која ме насмеа речиси секој ден од мојот живот? Бев привлечена од еден човек на страницата за запознавање кој се нарекува себеси „Стив од тркалезното езеро“. Лесно. Директно. Тоа ми се допадна веднаш. Се сретнавме за прв пат во кафуле. Тој пристигна рано и јас бев нервозна што ќе бидам на мојот прв состанок по речиси 30 години. Слушнав хорор приказни за средба со некого на социјалните мрежи. Дали би можела да забележам измамник или потенцијален демнат или би можел да се извлечам од неверојатно непријатна средба?

Седевме таму најмалку два часа, разговаравме до доцна попладне. Веднаш му поверував. Можеби беше неодговорно и неразумно. Следниот ден разговаравме за нов состанок. Му предложив прошетка во шумскиот резерват и ми вети дека не е сериски убиец. Го зедов неговиот збор за тоа. Се сретнавме неколку пати таа прва недела. Им кажав на мојот најдобар пријател за моите впечатоци од состаноците, а ги имаше во тие неколку дена. Таа беше згрозена. „Ти си само осамена и брзаш“, рече тој. „Полека, те молам не брзај“, молеше тој. „Ова беше твоја идеја“, ѝ одговорив.

Сето ова се случи помалку од една година по смртта на Денис – околу пет недели пред годишнината од неговата смрт. Длабоко во себе чувствував вина и страв, што чувствата ме совладаа за толку кратко време по смртта на мојот сопруг. Дали е прерано да се заљубите откако ќе го изгубите вашиот животен партнер? Решив дека е подобро да одам на состаноци и со други мажи, за да се уверам дека не сум во некаква заблуда предизвикана од тага што ми го помати расудувањето.

Му кажав на Стив дека чувствувам потреба да го направам ова, за да се уверам дека она што го имаме е навистина вистинската работа, а не резултат на моето незнаење. Јадевме сендвичи во ресторан многу блиску до местото каде што првпат се сретнавме. Можев да видам навестување на разочарување во неговите очи, но тој рече дека разбира.

Се согласив да запознаам друг маж од истата страница за запознавање. Му се извинив на мојот покоен сопруг во моите молитви, велејќи му дека сигурно не сакаше буквално да се поврзам со некого толку брзо откако тој умре. На крајот од новата средба, беше очигледно: нема искри – всушност, тоа беше повеќе како одбивни страни на два магнети. Едвај чекав да го видам Стив повторно. Тогаш бев сигурен во мојата одлука.Првиот пат кога ги запозна моите деца и најдобри пријатели беше денот кога морав да го заспијам нашето семејно куче. Како што минуваше времето, моите момчиња почнаа да го гледаат Стив како постојано присуство во мојот живот. Ништо не личи на нивниот татко и можеби тоа на некој начин ги олеснува работите.

Луѓето секогаш велат дека тагата не е линеарна и сигурно не е нешто што сум успеал да го оркестрирам или контролирам, без разлика колку напорно сум се трудел. Одблизу, болеста и смртта се сурови и грди. Но, има и неверојатно едноставни моменти за уживање. Понизност и благодарност за дарежливоста на другите и признание дека животот вреди да се живее.

Едно нешто што научив од мојата ситуација е дека повеќето од нас не одлучуваат кога ќе умреме, а истото важи и за заљубувањето. Денис беше жестоко забавен, нереален и обожаван човек, а јас го сакав со целото мое битие речиси три децении. Никогаш не го замислував мојот живот без него, но тоа се случи. Сум живеел низ сите фази – тага, вина, негирање, болка, страв – и понекогаш се враќам на тие мрачни моменти. За мене сето тоа беше еден голем лош сон. Не очекував дека тоа ќе се случи. Но решив да го продолжам животот.

Денес, Стив и јас живееме заедно со неговото куче Орео. Минатиот месец, на нашата шестгодишнина, тој ме замоли да се омажам за него и јас му реков да. Не знам каде одиме од овде, но одиме заедно. Лиза Блек ја раскажа својата животна приказна за колумна на Хафпост, таа го сподели своето лично искуство за многу чувствителната тема за губење на саканата личност.