Момчето кое беше спасено од урнатините во Сирија го запозна Кристијано Роналдо. Му се исполни посакуваната желба (ВИДЕО)

На социјалните мрежи во средината на февруари се појави видео во кое момчето Набил Саед зборува дека сака да оди на натпревар и да го гледа Роналдо.

Победата на Ал Наср во мечот против Ал Батин имаше еден посебен навивач на трибините. Пресвртот на тимот на Кристијано Роналдо од 0:1 до 3:1 голови во судиското продолжение го следеше во живо седумгодишното момче Набил Саед, кое беше извлечено од урнатините на разорниот земјотрес што го погоди југот на Турција и Сирија на почетокот на февруари и во кои животот го загубија над 50.000 луѓе.

Одењето во Саудиска Арабија и гледањето натпревар на кој настапува Кристијано Роналдо беа негови големи желби кои ги сподели со спасувачките екипи од Сирија. На социјалните мрежи кон средината на февруари се појави видео во кое тој зборува за желбата да го запознае Роналдо, а на тоа брзо реагираше Турки Алалших, првиот човек задолжен за организирање големи настани во таа земја.– Сине, ти и мајка ти сте добредојдени. Кој може да ми помогне да дојдам до него? – праша на Твитер, а во петокот објави ново видео од пристигнувањето на Саед во Саудиска Арабија.

Наскоро претседателот на Ал Наср, Мусали ал-Моамар се јави со порака: Тој и неговото семејство се добредојдени на следниот натпревар. Пред натпреварот, лично го запознал Роналдо.