Била на 84 бесплатни одмори – Оваа жена успеала да ги посети омилените дестинации и да не плати скоро ништо со помош на овај трик

Одморот често е незамислив без некое патување, а бидејќи аранжманите можат да бидат многу скапи, ретко кој има можност да си дозволи егзотична дестинација. Меѓутоа, една жена откри како успеала да посети 84 земји речиси бесплатно, не плаќајќи ништо освен авионската карта.
Што е тоа? Лизи Сир откри дека таа и нејзиниот партнер Алун Вестал патувале во 84 земји во последните шест години, плаќајќи само за авионските билети, а не и за сместувањето.

Сир рече дека била навикната на попусти за изнајмување на одмор додека работела за IHG Hotels & Resorts, но откако ја сменила работата, барала нов начин за поевтин одмор, а потоа наишла на веб-страницата HomeExchange, која и покажала сосема нова Виста, пренесува NY Post.
Оваа веб-локација ќе ви понуди списоци за патувања низ целиот свет со годишни членства кои почнуваат од 175 долари. Има многу домови во кои можете да престојувате без дополнителни трошоци, а „тајната“ е во тоа што треба да го замените вашиот дом со сопственикот на вашата дестинација за одмор.

Останавме на некои неверојатни места, вклучително и двонеделен престој на Бали. Бев во приватна двокреветна вила на Бали која имаше сопствен базен и домашна помошничка која доаѓаше со појадок секое утро. Тоа беше идеално патување за мене, бидејќи одморот нè чинеше само 400 фунти за летови – рече Сер кој откри и дека патувала во Италија, Шпанија , Финска, Унгарија, Германија…

Веб-страницата HomeExchange е алтернатива на популарната платформа за изнајмување сместување Airbnb. Лизи исто така откри дека во текот на шест години имала 48 посетители во нејзиниот дом во западен Лондон. Во периодите кога отсуствувала на работа, наместо замена го изнајмувала својот дом, а сајтот и дозволувал да собира поени за размена кои подоцна ќе ги искористи, пренесува Нова.рс.

Луѓето треба максимално да го искористат тоа што го имаат. „Вашиот дом не мора да биде голем или простран или во Лондон бидејќи никогаш не знаете каде сакаат да останат луѓето“, рече Лизи.