Сакам автомобили и обожавам да се тркам! Затоа што сум женско машките мислат дека ништо не разбирам и нивните коментари се строги (ФОТО)

Ребека Кокс (23) сака да вози брзо и често е мета на осуда во автомобилската заедница бидејќи е жена . Девојката сака да се трка во нејзиниот виолетов Мустанг. Открила дека мажите претпоставуваат дека таа не знае ништо за светот на автомобилите само затоа што е жена. Љубовта кон автомобилите ја разви во 2019 година кога го купи својот прв автомобил.

Откако заработи од нејзините полежерни фотографии кои ги објавува на социјалните мрежи, Британката успеа да ја финансира својата страст купувајќи го својот автомобил од соништата. Многумина претпоставуваат дека бидејќи сум жена или не знам ништо за автомобилот што го возам или очекувам да ја знам апсолутно секоја ситница за мојот автомобил – рече таа.

Таа е отворена и искрена на социјалните мрежи за своето знаење и искуство со автомобилите. Од детството не се занимавам со автомобили и не знам се за мојот автомобил, но сакам да учам и да уживам во процесот. Не се преправам дека знам што правам, но како и сите други мораме да почнеме од некаде – истакнува тој.

Откако потроши време за создавање на следбеници во заедницата на љубители на автомобили на интернет, Ребека потоа купи Ford Fiesta, која почна да ја менува. А потоа успеала да купи Ford Mustang, благодарение на приходите кои почнала да ги заработува на социјалните мрежи. Ребека го гризна куршумот и го однесе автомобилот на првата трка.

Минатата година решив да го возам мојот Мустанг на патеката. Никогаш не сум се тркала во животот и бев апсолутно преплашен, особено кога сите гледаа. Го направив тоа затоа што сакав да си докажам дека можам да го направам тоа, дури и ако не победев на ниту една трка. Толку многу девојки ми испратија порака потоа велејќи дека е неверојатно што го направив тоа со толку малку искуство, што никогаш немаше да го направат тоа – вели Ребека.

И покрај тоа што инспирираше други жени да седнат зад воланот, Ребека доби и остри коментари за нејзината неконвенционална кариера.

Мислам дека ми беше лесно во споредба со многу девојки. Генерално, моето искуство беше доста позитивно иако дефинитивно имаше многу негативност… – рече таа. Но, потсмевот и негативните коментари не ја спречуваат да ужива во она што го сака. Таа се надева дека наскоро ќе купи друг автомобил и ќе присуствува на повеќе саеми и трки.

Отсекогаш малку се плашев да одам на саеми за автомобили бидејќи сум жена, но генерално имав навистина позитивно искуство – признала таа. Таа признава и колку е убаво да запознаваш други девојки во автомобилската сцена, опишувајќи го како одличен собир на сите оние кои имаат страст за автомобили, пренесува Дејли Стар.