Среде емисија во живо му се доближила на новинарот и го бакнала – Неговата реакција е ХИТ, а девојката ја нападнаа на интернетот за тоа што го направила (ВИДЕО)

Џон Пол Гонзо, репортер на австралиската мрежа десет, стана вирален хит откако објави видео на Твитер како вежба во живо пред катедралата Света Теодора во Кишињев, каде што требаше да зборува за новиот американски воен пакет за помош на Украина . .

Во еден момент до него дошла непозната девојка и го бакнала во образ. „Многу си сладок “, му рече и веднаш си замина, а тој беше толку збунет што и се заблагодари дури кога веќе беше далеку. Потоа извесно време не можеше да се соземе од смеење, а во позадина се слушаат камерманите како се смеат.

Додека на многумина им се допадна потегот на оваа девојка, некои твитерџии во коментарите напишаа дека приказната ќе беше поинаква доколку мажот и пријде на жената. „Ако човек така му пријде на новинар, ќе беше во затвор и по сите вести“, напиша едно лице.

„Кога ситуацијата би била обратна, ова би се нарекло сексуално вознемирување“, „Ужас, ова е несоодветно“, „Се обидувам да замислам што би се случило кога улогите би се смениле во приказната“, „Никој нема да му биде смешно ако мажот се бакнува како таа жена“, се само дел од коментарите под објавата.