Чудно нешто на дното на реката во Тасманија – Снимена риба која може да прави нешто неверојатно! (ФОТО)

Во длабочините на реката Дервент во Тасманија живее необичен вид риба која не плива, туку шета со пекторални перки кои личат на раце – рачната риба.

Рибата се движи со помош на пекторални перки кои личат на раце, а нејзината крем боја и темно кафеави или портокалови дамки се спојуваат со песочното дно, што го отежнува забележувањето и уште потешко за фотографирање, објави Си-Ен-Ен.

Рачната риба е загрозен вид, со помалку од 3.000 единки во дивината. Францускиот фотограф Николас Реми беше решен да ја фотографира неостварливата риба и во 2022 година отпатува од својата база во Сиднеј до најстудената држава во Австралија и се нурна во водите на Дервент од 11 степени Целзиусови.

Првата риба ја забележал по еден час, но целата снимка била снимена облак тиња, па Реми сфатил дека ќе мора да ја усоврши својата техника за овој вид и поминал три последователни дена и вкупно девет часа во реката пред да успее да снимете ја харизматичната риба одблиску.

Фотографијата го освои првото место во категоријата ладна вода на натпреварот за подводна фотографија „Оушн Арт“ во 2022 година.