Своето бебе никогаш не го избањала, а причината е глупава – “Taa течност на него е…”(ВИДЕО)

Шанта Хоар (24) од САД неодамна го роди четвртиот син. Таа се соочува со критики откако во видеото на TikTok откри дека не го капела својот син откако се родил на 6 мај – и не планира да го направи тоа во скоро време. Откако таа го објавила видеото, следбениците биле буквално згрозени, а тој појаснил дека мислел дека тоа е здраво за него.

Таа рекла дека својот син, кој го имала со сопругот Тајлер, не го избањала откако тој се родил на 6 мај и дека не планира да го направи тоа во скоро време, пренесува Daily Mail. Бебето, наречено Ози, сè уште е покриено со течноста во која е родено, позната како vernix caseosa, но таа му рекла на Шахнт дека нема да го мие бебето бидејќи течноста е „заштитна бариера“ на бебето и има антимикробни својства. Таа исто така рече дека сапунот може да ја исуши деликатната и кревка кожа на бебето.

“Мојот сопруг и јас решивме да не го капеме нашиот син поради неговата здравствена состојба. Тоа им помага на новороденчињата да ја регулираат температурата на телото со методот кожа на кожа”, изјави таа за The Post. Видеото кое таа го објави на TikTok собра повеќе од девет милиони прегледи и предизвика голема дебата меѓу гледачите.

Ние всушност не се капеме околу првиот месец – објасни таа во видеото. Она што го гледате на тоа видео остана на него додека не се исуши природно. Верникс е всушност многу добар за одржување на нивната кожа, одличен е и ефикасно хидрира. Скоро е малку мрсно. Го имаше на тилот, во ушите, на прстите, најдобар е. Знам дека може да изгледа грубо, но кога станува збор за вашето бебе, мислите дека овие работи се добри. Не сме го избришале и сигурно нема да го следиме неколку недели. – таа рече.

Многу следбеници беа згрозени од нејзината одлука. „Ако моето бебе не е чисто, нема да го допрам“, напишала една личност. “Зошто? Како е ова во ред за новороденче?”, праша еден гледач. „Жал ми е, но ова е прв пат што слушам за ова и не сакам да судам, но не“, напиша друга личност. Еден гледач ја поддржа нејзината одлука. „Да, посакувам повеќе мајки да го прават тоа. Тоа е најдобриот навлажнувач досега. Ја ставам дури и на рацете и на лицето.“ Светската здравствена организација препорачува оваа течност да се остави на кожата на бебето најмалку шест часа, а по можност 24 часа по раѓањето.

д-р. Џон Вајт, главен медицински службеник на WebMD, објасни за Пост: „Да се ​​чека 30 дена е веројатно премногу долго. Повеќето експерти предлагаат да се чека до една недела за првото капење. Бањата ќе ја отстрани таа заштитна обвивка“.