Сиромашна жена нашла торба полна со пари на одење на работа, а потоа направила нешто прекрасно

Сиромашна жена нашла торба полна со пари на одење на работа, каде што пешачела со километри. Но, наместо да го задржи за себе, таа направи нешто што ги натера сите да и се восхитуваат. Дајан Гордон, како и многу луѓе, има проблеми со автомобилот. Меѓутоа, за разлика од повеќето луѓе, Дајан почнала да пешачи со километри до работа откако автомобилот и се расипал пред речиси една година, пишува People.

Дури и на студ и снег, Дајан пешачеше речиси 5 километри, 5 дена во неделата, до својата работа во локалната самопослуга. Меѓутоа, еден ден во средината на јануари, Дајан дошла до неверојатно откритие. Додека застанувала на бензинска пумпа за да јаде, Дајан наишла на вреќа со пари на паркингот.

Ова не беше вреќа со пари со неколку долари и кусур. Оваа чанта вредеше скоро 15.000 долари! Погледнав на земја и најдов пластична кеса со голема сума пари во неа“, изјави Дајан за Фокс 2.Тоа би било повеќе од доволно пари за да го поправи личниот превоз на Дајан, и многу повеќе. Сепак, Дајан точно знаела што да прави со илјадниците долари што ги открила.

Таа веднаш ги повика надлежните да пријават и да ја предадат огромната сума на готовина. „Ова не ми припаѓа мене, морам да повикам полиција“, рече таа. Актот на чесност на Дајан го остави Ден Келер, началникот на полицијата, запрепастен. „Таа не се двоумеше; таа не го доведе во прашање“, рече тој. „Ова не се случува многу често, некој да најде голема сума пари и да ја предаде.

Излегува, пишува People, дека парите што ги пронашла Дајан припаѓале на млад, младен пар кој се венчал токму тој ден. Но, приказната не завршува тука! Сопругата на еден од полицајците во полициската станица Вајт Лејк Тауншип била толку трогната од чинот на интегритет на Дајан што решила да ѝ постави страница GoFundMe. Таа сакаше да помогне да собере доволно пари за да и купи нов автомобил на Дајан. И на почетокот на февруари им успеа!

Ажурирањето на страницата од 8 февруари им се заблагодари на сите за нивната „огромна“ поддршка. Исто така, се додава дека Дајан „вчера официјално потпишала за нејзиниот нов Jeep Compass“. Колку трогателна и убава приказна нè потсетува дека сè уште има добри и чесни луѓе во светот!