Таткото морал да се прости од новородениот син три недели по смртта на неговата сопруга

Таткото Метју Акурсо морал да се збогува со новородениот син три недели откако неговата сопруга починала за време на породувањето. Метју и Лорен Акурсо, пар кој беше заедно 20 години, го очекуваа четвртото дете, момче. Малиот Метју требаше да дојде на свет и радосно да ги запознае неговите три големи сестри, Али Роуз (8), Наоми Бел (5) и Лејна Луиз (2).

Но, нивните надежи за иднината нагло запреа кога Лорен (37) ненадејно почина за време на породувањето на 29 април. Нејзината смрт била „неизбежна и многу редок медицински случај“. Бебето Метју итно било префрлено на интензивна нега, борејќи се за живот бидејќи предолго му било лишено кислород за време на породувањето.

Додека ја оплакувал сопругата и се грижел за своите 3 ќерки, таткото направил се што можел за да биде во болница со новородениот син.
Иако се чинеше дека неговата состојба се подобрува, наеднаш се сврти се.

Акурсо напиша писмо, кое неговиот свештеник Мет МекКлогри подоцна го објави на Фејсбук, за да им се заблагодари на сите што стоеја покрај него и неговото семејство во толку хаотичен период од неговиот живот.

Акурсо, исто така, ја објасни ужасно тешката одлука што мораше да ја донесе за да го симне својот син од уредот и се отвори за чудото на неговиот краток живот. „Денес беше еден од најтешките денови во мојот живот. Засекогаш ќе ми биде врежан во меморијата. Седев во болничка соба со 15 високо квалификувани лекари кои длабоко се грижеа за нашиот син Метју. За жал, сега морам да зборувам за последното нешто што ми падна на ум“.

„За секој што не знае, Метју страда од сериозно оштетување на мозокот поради долго време лишување од кислород за време на породувањето.
„Резултатот се бројни сериозни компликации поврзани со когнитивните функции и развојот. Во овој момент, Метју е единствениот кој преживеал поради машина за дишење и храна“. „Поради сериозноста на неговата состојба нема да може да живее без овие апарати. Лекарите се обидоа да го одвикнат од нив, но за жал нивните обиди не успеаја“.

„Само сакав да го земам и да го однесам во нашата куќа на плажа каде што беа неговите сестри, братучетки и пријатели ќе го излечат со бакнежи и љубов, но како што понекогаш тоа го прави животот, ме вратија во реалноста каде што тато не го може тоа. „Единствената надеж во сето ова може да дојде од неговиот небесен Татко кој чудесно му вдахнал“, продолжи тој.

„Денес се соочувам со нешто за што никогаш не ни помислував. Со тоа што ќе одлучам дали животот на Метју ќе зависи од разни уреди кои ќе му помогнат да јаде и дише или ќе го оставам на Бога да живее со Него.

Многу мисли ми поминаа низ главата. „Што повеќе да ти дадам, Господи мој. Ја имаш мојата сродна душа, а сега мојот син? Ова е сè што можам да се справам. Те молам дај ми ја својата благодат. Овој товар е премногу тежок’“. Акурсо објасни дека животот на неговиот единствен син е вистинско чудо. „Некој ќе ја слушне нашата приказна и ќе помисли за каква голема трагедија се работи. Некои ќе помислат: ‚Каде е Бог кога ни треба?’

Некои ќе речат дека чуда не се случуваат“. „Но, дали сакате да ја дознаете вистината? Животот на Метју е чудо. Видете, неговото доаѓање на свет беше далеку од нормално. Во моментот кога неговата мајка го зеде последниот здив, Метју беше турнат од прекрасниот свет во овој хаос во кој живееме за да можат тој и неговата мајка да се спасат“, објасни тој.

„Без никаков кислород го преживеа и патувањето до Итната помош, и патувањето до итен царски рез и интензивна нега. Метју ги надмина сите очекувања, ги отвори очите, се обидуваше сам да дише, низ неговото цврсто срце течеше крв, без мака се движеше, па дури и гушкаше. Неговото тело почна да функционира, дури и ме фати за прст и ни рекоа дека тоа е невозможно“.

„Често ги сметаме само тие работи за чуда кои одговараат на нашата дефиниција за чудо. Научив дека чудата се чуда без разлика дали ги гледаме или не. Беше чудо што 20 години ја имав покрај себе мојата сродна душа и што ми подари 4 прекрасни бебиња“, напиша тој. „Чудо е што го држев мојот син што е можно подолго, а кога ќе дојде време, ќе го подигнам кај мајка му, за да може таа да го држи во рајот за прв пат. 17.5. Метју пријавил дека неговиот истоименички син починал. Тој до последен момент беше во прегратките на својот татко, опкружен со семејството и најблиските пријатели. Сега, конечно, тој е во прегратките на својот небесен Татко и земна мајка.