Јас сум онаа жена која сопругот ја напушти на 60 години за да биди со дупло помлада жена и да има дете со неа – Еве како живеам сега

Вирџинија Делука живее во Бостон и работи како психотерапевт, а ова е нејзино лично искуство кое го сподели со читателите на Хафингтон пост. Неодамна пишувавме за жена која од чиста љубов се омажила за сиромав и не зажалила, а денес ви ја пренесуваме исповедта на жена чиј сопруг ја оставил во шеесетите:

„Повторно да се заљубиш на 47 години и да се венчаш по втор пат на 52 години беше вистинско чудо и малку страшно. Но, повторно, заљубувањето е секогаш прекрасно и страшно. Ние двајца се грижевме еден за друг – тоа беа малите, неважни работи: ставив чаша вода на неговата ноќна маса, а тој секое утро ми истураше кафе во шолјата.

Честопати се допиравме како со допирање да си велиме: Тука сум, не грижи се. Никогаш, ама баш никогаш не се сомневав дека ќе остареме еден без друг. Верував дека во нашите подоцнежни години добро ќе се забавуваме, ќе се бакнуваме додека патуваме низ светот и во далечна, далечна, далечна иднина веројатно ќе умреме заедно. И тогаш, на 60 години, мојот сопруг објави дека сака да има дете со помлада жена.

Веднаш ми се раширија колковите, ми паднаа градите, а брчките ми се продлабочија. Секое верување и визија за тоа што значи да се биде стара, несакана, ирелевантна жена стана јас. И само неколку години претходно, почнав да зборувам за смртта на страната на патот. Не бев опседнат, ниту имав некоја конкретна болест, но бев свесен дека мојот живот е ограничен.

Не сакав некој странец да ме пере, да ме врти, да ме храни и да ми менува пелени, па често знаев да прашам за домови за стари лица, кремирање и такви работи кога ме фаќаше паника. Од друга страна, мојот сопруг не сакаше да зборува за стареење и смрт. Тој не сакаше да избира помеѓу погреб или кремирање. Не сакаше ни да размислува за тоа. Иако секој што некогаш живеел на оваа планета умрел или ќе умре во одреден момент – за него тоа беше како лична навреда. Го почувствував тоа.

Не постои правилен начин на стареење. Некои од нас се обземени од тага поради загубата на нашата младост. Други се обидуваат да го направат својот пат до вечниот живот. Некои преземаат ризици, скокаат од авиони или преземаат работи кои некогаш ги плашеле. Многумина ги исполнуваат своите распореди со бескрајни лекарски прегледи. Јас, на пример, купив хидрантни креми, магични креми против брчки и програми за вежбање кои ветуваат дека ќе ослабам и успешно ќе се борам со гравитацијата.

Читам написи во кои се предлага облека и фризури кои ги камуфлираат знаците на стареење. Правев мозочни вежби како судоку за да се обидам да го спречам заборавот. И мојот сопруг избра да го роди своето прво бебе. Не видов дека доаѓа. Имав шеесет години и си помислив: „Кој сепак се разведува овие денови? Но, стапката на разводи за луѓето во САД 50 и постари е речиси двојно поголема од онаа во 1990-тите.

Сите мои планови за старост паднаа во вода. Добро се сеќавам на онаа стара изрека: Човекот планира, но Бог се смее. Па, Господ се смееше, а јас одеднаш се обидов да разберам како ќе живеам без мојот сопруг до крајот на мојот живот. Оваа нова фаза од животот бараше поинаков начин на размислување. Сега кога сè се распадна, тргнав по нов пат – сакал или не, и почнав да размислувам во насока: Што ако на стареењето гледам како на авантура, како на патување во нова земја? Кој знаеше по кој пат ќе тргнам или што ќе откријам?

И во тој момент ми се отворија сосема други патишта. Кога мојот помал син од првиот брак се вери, ме праша: „Значи, мамо, дали сеуште веруваш во љубов и брак? „Да“, реков. „Но, само љубовта не е доволна, треба да се биде бестрашен“. И се случи една смешна работа додека тагував за смртта на мојот сопруг. Открив дека навистина сакам да живеам сам. Го најдов патот до себе – повторно. Да не се лажеме, тешко беше и не е како што ти кажувам дека јогуртот е вкусен како сладолед, но бев среќен со себе и луѓето околу мене.

Сфатив дека јас и мојот поранешен сопруг избравме многу различни патишта до староста. Моите пријатели почнаа да ме прашуваат: „Се гледаш ли со некој? И ја разбрав нивната потреба да ми најдат некој. Ако пак се заљубев, ќе престанеа да се грижат за мене, да ме замислуваат како осамена старица. Вчера долго седев со внукот на подот и си играв со коли-играчки, за на шега да речам: „Не сум сигурен како ќе станам?“

„Вака бабо“, рече тој, прво ставајќи ги рацете на подот, а потоа кревајќи го дното нагоре високо, туркајќи се нагоре со рацете. Толку силно се насмеав. Бев решен да станам, дури и ако тоа значи да го подигнам задникот високо за да станам. Секој ден се трудам да направам нешто за себе: си одгледувам сопствена градина, барав покачување на работа и добив, читам и се хранам здраво.

Сè уште се гледам себеси во мојата глава како грациозна, убава жена, а потоа сум шокиран кога ќе видам своја фотографија од која ме гледа седокосата старица.Но, јас избирам да живеам за две заблуди: фотографијата не испадна добро и странците на улица ме гледаат со восхит“.