„Живеам во Катар и шокирана сум како ги воспитуваат децата“: 8 навики на кои европските мајки не можат да се навикнат

Повеќе од кога било Катар е во центарот на вниманието поради Светското првенство во фудбал, а јавноста е исклучително заинтересирана за начинот на живот и навиките на таа нација. Навивачите кои патуваа во земјата беа разочарани кога дознаа дека алкохолот нема да биде дозволен на стадионите и дека треба да се пронајдат законите против хомосексуалноста, а тамошните власти побараа од сите посетители да ја почитуваат нивната култура.Оние кои останаа во таа земја подолго од времетраењето на Светското првенство, како Џоана, која во 2012 година од Полска се пресели во Доха, беа шокирани од некои други правила и обичаи.

Таа мајка води блог за животот во таа далечна земја, помагајќи им на сите доселеници да го пронајдат својот пат и да информираат за начинот на живот на Блискиот Исток, а истакнува дека најмногу ја изненадил начинот на воспитување на децата, пишува Блиц жена . . -Ова го пишувам од лично искуство и во однос на она што ме шокираше за време на мојот живот во Катар, изјави таа.

Однесување на децата во автомобили во движење Откако пристигнав во Доха во 2012 година, буквално видов се! Децата скокаат во скутот на возачот. Детските глави излегуваат надвор од прозорците или подвижните покриви. Мајките држат бебиња во скут, користат мобилни телефони и возат во исто време. Децата лазат од задниот дел на автомобилот напред и пак назад… Списокот е бесконечен! Детско седиште е ретко, иако владата прави одлична работа со кампањите за безбедност на децата. Заеднички изговор? „Моето бебе плаче кога ја ставам на седиште“, велат тие. Ајде!

2. Однесување на децата на игралишта и во паркови Игралиштата во Катар се навистина спектакуларни. Тие се огромни, модерни и ги има многу. Но, таму владее Дивиот Запад! Ако сте нови во Доха и одлучите да го доведете вашето дете на игралиште, мојот совет е да одите што е можно порано во текот на денот. Се чини дека има посебна сорта на деца кои доаѓаат овде доцна попладне. Тие играат грубо, уживаат да ги малтретираат другите, ѓубре насекаде и предизвикуваат масовно уништување каде и да се свртат. Може да кажете дека ова звучи познато. Можеби ќе беше, ако зборуваме за тинејџери, но овде зборуваме за деца кои се од 4 до 7 години! Заедничко им е тоа што имаат многу незаинтересирани родители кои мислат дека нема ништо лошо во однесувањето на нивните деца.

3. Децата си легнуваат многу доцна Многу семејства овде живеат еден вид ноќен животен стил. Не сум сигурен дали тоа е културна работа или фактот дека е многу топло во текот на денот, па луѓето излегуваат надвор само доцна навечер. Без оглед на причината, факт е дека децата во Катар се будни до доцна во ноќта и нивните радосни плачења често ме будат околу полноќ, па дури и подоцна.

4. Поминуваат многу време во близина на екранот
Додека повеќето родители во Европа се обидуваат да ги анимираат своите деца со играчки на семеен излет или излет, овде не го прават тоа. Ако одите во ресторан и погледнете наоколу, ќе видите многу мали деца кои зјапаат во своите мобилни телефони и таблети додека нивните родители разговараат со своите пријатели. Застрашувачки е бројот на мали деца кои користат телефони и не комуницираат со своите родители или браќа и сестри. Дури и во парковите, каде што има смисла децата да трчаат наоколу, тие се залепени за телефоните на нивните родители.

5. Невообичаена диета Многу семејства овде (вклучувајќи ги и сите мои соседи) воведуваат шеќер во исхраната на нивните деца кога тие имаат само 8 месеци. И тоа не како повремено задоволство, туку како редовен дел од нивната исхрана. Истото важи и за ултра-обработената храна од рестораните за брза храна и воопшто за сите видови лоши јаглехидрати. Ок, дефинитивно сам им давам на моите деца торта или пилешки крокети, но тие навистина немаат чоколадо за појадок и колачиња за ручек. Исто така, пијат многу газирани пијалоци.

6. Невообичаена врска со странци Ова е слатко, но и опасно. Овде децата најчесто ги воспитуваат еден куп луѓе, меѓу кои и роднини, но и соседи, семејни пријатели, пријатели на пријатели… Ова е причината зошто децата се многу отворени за странци и со задоволство комуницираат со сите. Често ми се случува непознати деца да ми пријдат мене и моите деца во трговскиот центар и да шетаат со нас. Мило ми е, но знам дека може да доведе до проблеми.

7. Воопшто не читаат Многу деца во Катар воопшто не читаат, ниту пак се заинтересирани за книги. Имаат кутии полни со најмодерни, технолошки играчки, но книгите никаде ги нема. Дури и цените на книгите овде се луди, тие се двојно поскапи од каде било во Европа.

8. Децата оставаат хаос зад себе
Ова е повторно предизвикано од недостаток на насоки од возрасните. Сè уште се сеќавам како една моја пријателка ми кажа што ѝ рекол едно локално момче кога таа го прекорила дека ја фрлал улицата.

„Ако секој пат го фрлам ѓубрето во канта, чистачките ќе останат без работа“, ѝ рекол тој. Вистина е дека има илјадници и илјадници чистачи низ целата земја, што е добро, но од друга страна ги прави луѓето и децата мрзливи и неодговорни.