На двајца Американци во „Старбакс“ им наплатиле над 4.000 долари за две кафиња

Пар од Оклахома доживеале шок кога нарачале две шолји кафе во еден од продажните места на Старбакс во Тулса и им наплатиле 4.456,27 долари (4.162,65 евра), пишува New York Post. Џеси О’Дел рече дека отишол во Старбакс да го земе своето редовно кафе на 7 јануари, нарачувајќи ледено американо за неговата сопруга и венти карамел Фрапучино за себе, чија вкупна вредност изнесувала околу 10 долари (9,35 евра).

Таткото на четири деца не сфатил што се случило бидејќи веднаш не ја проверил сметката. Но, неговата сопруга, Диди, подоцна забележала дека четирицифрената наплата била направена за кафињата, кога отишла да ја користи нејзината кредитна картичка во трговскиот центар и била одбиена, известува WNEM.

Двојката вели дека набрзо ја контактирале компанијата за помош и дека им биле испратени чекови од претставници на Старбакс за да ги надоместат изгубените пари – но чековите не биле валидни. „Ја контактиравме нивната служба за корисници за помош веројатно 30 до 40 пати тој ден“, рече Џеси, истакнувајќи дека неговото семејство морало да го откаже семејното патување бидејќи во тој момент немале пари поради грешката.

Портпаролот на „Старбакс“ изјавил за „Пост“ дека првите чекови биле одбиени поради грешка при пишувањето и дека е доставен и уплатен нов сет на чекови. Портпаролот, исто така, ја обвини двојката за грешката со сумата наплатена при купувањето на кафињата, велејќи дека Џеси самиот оставил огромен бакшиш при нарачката.

Џеси, сепак, ги негира наводите и тврди дека управителот на областа му рекол дека тоа е предизвикано од проблем со мрежата.Знам да притиснам копчиња. Не го притиснав тоа копче“, изјавил тој за McClatchy News во телефонско интервју. „Ако не беше баристата, тогаш дефинитивно е вашата мрежа, што е навистина голем проблем. Двојката поднела жалба до полицијата во Тулса, но случајот подоцна бил затворен кога биле доставени проверките.

Џеси, исто така, ги предупреди другите клиенти да внимаваат на ненадејните наплати на нивните сметки во случај она што му се случило да не е единствена грешка. Семејството било особено вознемирено бидејќи инцидентот ги натерал да го пропуштат одморот за кој купиле неповратни билети за да го посетат родниот Тајланд на Диди.