Трогателна исповед на мајка на дете со аутизам: Никогаш нема да го заборавам тој полицаец

Мајка на дете со аутизам на Фејсбук сподели трогателна исповед за инцидент во воз кој никогаш нема да го заборави. Таму имаше специјален полицаец. Сакав да одвојам неколку минути за да споделам со вас нешто што ни се случи денес. Попладнево го зедов Ендру од училиште и се качивме во метрото и се упативме дома. Секојдневно се качуваме со метро кога оди на училиште и кога се враќа, па навикнат е на тоа.

Возењето трае од 45 минути до еден час, но додека го окупирам со мобилниот, тој цело време седи мирен. Се разбира, имам и грицки и бонбони во случај да се обиде да стане. Моја задача е да направам се за да го направам среќен и смирен. За оние од вас кои не знаат, кога ќе имате дете со аутизам, тоа може да има добри и лоши денови.

Денес беше еден од тие лоши денови. Најголемиот проблем во однесувањето на Ендрју (на кој работи учејќи разни техники за смирување) е тоа што понекогаш се вознемирува, но таа вознемиреност ескалира во целосен напад. Денес беше упорен во обидот да стане и да застане на средина на возот за да трча по него (и така некој ќе падне). Се обидов да го убедам да седне, но тој не сакаше (ова се случуваше 20 минути). Тогаш неговиот нормален момчешки бес се претвори во целосен напад или како што јас го нарекувам, пат без враќање за него.

Почна да се фрла на подот, вреска, чевелот му падна, а тој го оттурна сред воз, а јас целото тоа време бев на подот со него (во фустан) обидувајќи се да го смирам со сите слатките што ги донесов. Потоа почна да удира, да се грчи, да ме влече за коса додека сите во возот зјапаа во нас мислејќи дека сум лоша мајка со лошо воспитано дете, иако навистина не може да се воздржи кога е таков. Понекогаш неговите чувства стануваат премногу за него, но кога повеќе луѓе почнуваат да го гледаат, тој ја користи можноста да приреди вистинско шоу.

Реков гласно: „Многу ми е жал, тој има аутизам“, во обид да го прекинам целото зјапање. Ситуацијата само се влошуваше и знаев дека мораме да излеземе од возот. Се симнавме на Gallery Place, на една станица од каде што се префрламе во друг воз, а потоа работите станаа уште полоши. Тој одби да се врати во возот и сакаше да ја напушти станицата иако немаше шанси да го сториме тоа. И така повторно се најдовме на подот.

Беше покриен со црна прашина. Се обидов да го земам, но тој почна да удира. Ова траеше 15 минути. Верувај ми, ова не е мое прво шоу како самохрана мајка, но понекогаш и јас едноставно се распаѓам. Стигна до точка што почнав да плачам од фрустрација и болка што сега сите го осудуваа Ендру. Ме фати паника кога видов дека некој ни приоѓа, но испадна дека е полицаец кој работел во метрото.

Веднаш штом се приближи до нас, Андреј здивна додека ги држеше двете раце, со двете нозе потпрени врз мене, во воздух. Полицаецот ме праша дали ми треба помош и дали може да ми помогне со тоа што не изведе надвор (ја виде реакцијата на Андреј кога дојде до нас). Му ја објаснив ситуацијата и реков дека тоа не е ни наша станица. Ме праша каде одам и му ја кажав локацијата (30 минути од сегашната локација). Тој без двоумење рече: „Во ред, тогаш ќе го земам возот со тебе“.

Мислев дека сака да дојде со нас од лифтот до возот. Почна да разговара со Ендру и да му ги покажува сите негови гаџети. Потоа ја зеде својата значка и го праша Ендру: „Можеш ли да бидеш полицаец со мене и да ми помогнеш да ја извршувам мојата полициска работа во возот?“. Се разбира, Андреј се согласи.

Полицаецот заврши со возење со нас до дома. Секогаш кога требаше да се префрлат, тој го држеше за рака Ендрју и одеше со него. Седеше до него како што сакаше Андреј, се правеше дека е заинтересиран да гледа луди видеа на Интернет, па дури и правеше луди фаци на мобилниот телефон како што сакаше Ендрју.

Овој офицер навистина го надмина повикот на должноста да му помогне на Ендру. Тој ми ја врати вербата во луѓето. Не можам доволно да му се заблагодарам на тој офицер за неописливата љубезност со која му го разубави денот на Андреј, а веројатно и цела година.