Го исклучила парното поради поскапување на струјата, децата во куќата ги облекува во јакни и капи

Меган од Англија беше мета на бројни критики кога на социјалната мрежа TikTok покажа како штеди струја. Таа објасни кои методи се користат за греење за да нема големи сметки за струја. Поради нехуманите услови во кои живеат нејзините деца, многумина ја осудија, особено што не го вклучила парното ниту во нивната спална соба, пишува Стил.рс.

Кој египетски дух владее со вас и што ви пророкувала античката цивилизација Имено, таа во неколку објави објасни како не можела да го вклучи парното оваа зима поради наглото поскапување на струјата. Таа измерила само 3 степени во куќата, а потоа објаснила како се загрева заедно со децата.

Првиот совет беше: „Завиткајте ги рацете во која било облека додека шетате низ куќата“. „Затворете ги сите врати во куќата за да ја задржите топлината во секоја соба. Дебелината на ѕидовите во мојата куќа е многу потенка од вообичаеното, што ја прави многу поладна“, беше друг. „Оставете ја рерната отворена по печењето бидејќи ќе ја загрее просторијата“, е нејзиниот трет совет. Четвртиот совет изненади многумина: „Облечете ги децата на јакни и капи“.

„Денес носам четири слоја облека, а тоа се менува во зависност од надворешната температура. Зимската јакна најдобро ќе ве стопли“, е петтиот совет. „Сипајте шише со топла вода и ставете го во шише со топла вода. Така можете да ги загреете и рацете и нозете“, беше советот број шест на Меган.

Нејзиното видео има повеќе од 600.000 прегледи, а луѓето се прашуваат зошто таа не може да ја вклучи топлината. Еден од коментарите беше: „Не можеш да го вклучиш парното, но имаш нови клинци?“, на што Меган спремно одговори: „Моите нокти се направени за џабе, затоа што и онака тоа е моја работа“.

Многумина коментираа дека би биле подготвени да се задолжат за доброто на своите деца, само да не им е ладно, на што Меган откри дека неколку месеци е во страшни долгови поради неплатени сметки.

Меган откри и дека нејзиниот долг за струја моментално изнесува 2.498,82 фунти, што е околу 2.800 евра, поради што е принудена да живее како што живее моментално. Од друга страна, имаше и такви кои ја поддржаа и се согласија дека цените драстично пораснале и дека ги разбираат нејзините постапки.