Младоженецот не се појавил на свадбата, а причината е многу себична

Нејзиниот вереник не се појавил на свадбата. Ја оставил сама пред олтарот, а причината е себична и бизарна. Сакаше да го абортира бебето со кое таа беше бремена. Џил, хероината на денешната приказна, навистина мислеше дека е на вистинскиот пат. Беше свршена за човекот што го сакаше и не можеше без него да го живее остатокот од животот. Но, нејзината идеја за свадба од бајките и заеднички живот пропаднала кога тој не се појавил на свадбата. Ја остави сама пред олтарот.

И покрај тоа што е многу скршена, понекогаш може да биде многу тешко да прекинете каков било контакт со личност што ја сакате долго време. Така, Џил подоцна повторно се вмешала со нејзиниот поранешен и набрзо дознала дека е бремена. Нејзиниот поранешен веднаш рече дека треба да абортира. Тој не го сакаше нејзиното бебе. Иако Џил се двоумела, таа решила да го сослуша. Тој силно влијаеше на неа и не и беше лесно да одолее. Потоа отишла во клиника каде ја пресретнале две жени кои се обиделе да ја советуваат да го задржи бебето. Нејзиниот поранешен штотуку помина покрај нив, но тој не можеше да ги спречи нивните зборови: „Не го убивај своето бебе! Исус го сака твоето бебе!“

Џил продолжи да оди до клиниката со нејзиниот поранешен, но не можеше да ги извади нивните зборови од глава. Кога влегла во клиниката, видела дека се е безлично – не сакале да ги поврзуваат емоциите со оваа „процедура“ која всушност била убиство на неродено дете. За време на „консултацијата“, набрзина и беа поставени две прашања и покажано дека процесот е многу „чист“ и брз. Тие направиле ултразвук, но според процедурата на Џил не и било дозволено да ги види снимките или сликите од своето дете. Кога отишла до рецепцијата да плати за процедурата, Џил добила јасен сигнал од Бог дека треба да побегне од местото.

Таму, на нејзината картичка, една од работниците случајно оставила ултразвучна слика од нејзиното бебе. Џил го виде нејзиниот син – носот, рацете и нозете, главата и прстите штотуку изникнаа. Знаеше дека не може да продолжи. Таа на својот поранешен вереник му рекла: „Ова не е во ред. Го видов бебето на ултразвук. Треба да зборуваме за ова; мора да излеземе одовде“.

Но, тој јасно рече: „Не можам“. Додека Џил облечена во болничка наметка седеше на ладна операциона маса, таа зјапаше во инструментите што ќе го убијат нејзиното бебе. Потоа одлучи… Се облече и истрча надвор.

Џил немаше поим што да прави следно. Персоналот викал по неа: „Каде одиш сега? Што ќе правиш? ” Таа одговори: „Не знам, но ова, ова не е во ред“. Џил отиде во Кризниот центар за бременост каде беше пречекана со насмевка и зборовите: „Честитки за вашето бебе! Честитки за вашето мајчинство!“ Џил го роди прекрасното момче Николас Џозеф. Сама го одгледала, но знаела дека никогаш не е сосема сама. Знаеше дека Бог е секогаш со неа, на секој чекор од нејзиниот пат.

Подоцна ја посетила клиниката за да им се заблагодари на жените чии зборови ја спасиле. Дури и со една од нив остана добра пријателка. Сега Џил ја испраќа оваа порака до сите жени кои можеби размислуваат за абортус:

„Помислете на времето кога бевте невини, непобедливи мали девојчиња – какви беа вашите надежи и соништа? Дали тоа силно девојче некогаш би помислило да го убие своето бебе? Знам дека планираше да пораснеш и да го запознаеш човекот од твоите соништа, да се заљубиш, да се омажиш, да имаш семејство – но Бог сега има друг план за тебе. Вашите соништа се на чекање – знам – но Неговиот план за вас е да го основате тоа семејство; дури и ако тоа вклучува само вас и вашето прекрасно бебе, сè ќе биде добро“.