Парот сакаше девојче, а добија петкратно изненадување

Овој пар имаше две момчиња и сакаше девојче. Наместо едно бебе, тие завршија со петкратно изненадување. Џошуа и Меган Хулен се надеваа дека ќе го прошират своето семејство уште повеќе. Имале две момчиња, па решиле повторно да се обидат да забремени, надевајќи се дека ќе добијат девојче.

Се започнало кога парот решил да се обиде за уште едно бебе. Отпрвин пробаа неколку третмани за плодност, но по некои проблеми лекарот мораше да го откаже лекувањето. Меган имала полицистични јајници, поради што овулирала ретко и се потпирала на лекови за плодност кога сакала да забремени.

„Забременив уште пред да почнам да го земам лекот. „Почнав да се чувствувам чудно и мислев дека нема шанси да останам бремена бидејќи никогаш не овулирав“, рекла Меган. Не само што забременила, туку тоа не било само едно бебе. Во 6-та недела од бременоста лекарите при преглед и кажале дека има едно бебе. Но, по една недела забележале дури пет отчукувања на срце.

“Бев шокирана. Докторот се плашеше дека ме повредил затоа што се тресев, но јас реков дека се тресам бидејќи ми кажаа дека имам пет бебиња“, додала Меган. Подоцна плачела околу еден час. Тоа не беше единствената тешка бременост за Меган. Нејзиниот помал син се родил со тешко пореметување кое ги погодува неговите екстремитети, а по раѓањето со него морале да поминат три месеци на интензивна нега.

Беше многу тешко“, рече таа. Но, во исто време сфатила нешто многу важно: „Не можев да контролирам ништо, поминував премногу време грижејќи се. Тогаш почнав да го фотографирам мојот стомак секоја недела и да ги славам сите тие мали достигнувања. Тоа ме смири и можев да уживам во секој момент“.

Пет бебиња во нејзиниот стомак значеа дека Меган не може да направи речиси ништо без веднаш да се измори. Повеќе од половина час не можеше да биде на нозе. Таа се породила со царски рез. „Не очекував вакво раѓање. Бев шокиран затоа што сите бебиња дојдоа толку брзо, на само 4 минути едно од друго. Всушност, им требаше подолго време да го запрат крварењето и да ме зашијат, отколку да ги извадат бебињата“, сподели таа.

До три и пол часот наутро се родија сите пет бебиња: Алисон, Медисон, Ема, Адам и Клои. Меган била отпуштена дома по три дена и нејзиното закрепнување одело доста добро. Бебињата морале да останат во болница уште три недели за да зајакнат. Дома работите беа во најмала рака хаотични.

„Мојот сопруг и јас бевме будни 24 часа на ден во првите неколку дена бидејќи хранењето на бебињата траеше до три часа. „На предвремено родените бебиња им треба повеќе време да се хранат, па повторно ќе дојде редот на првото бебе веднаш откако успеав да го нахранам и да го подригнам петтото“, изјавила Меган.

Нивните два сина добро се прилагодиле на новонастанатата ситуација. Меган сподели: „Нашиот најстар навистина добро се прилагоди. Беше многу возбуден за сите бебиња од самиот почеток и беше единствениот кој правилно го погоди нивниот пол“. Ова семејство навистина доби се што сакаше, плус четири дополнителни бебиња.

„Многу сме среќни што имаме големо семејство. Тоа е поголемо отколку што очекувавме, но ние сме многу благословени и среќни поради тоа“, заклучила Меган.