Кравата побегнала од кланица, потоа ја откриле причината зошто го направила тоа

Кога почувствувала дека и се ближи несреќниот крај, оваа крава решила да ризикува и се фрлила од висок камион. Оваа крава била на неколку минути од смртта. Таа во последен момент побегнала од кланицата, а потоа ја открила неверојатната причина зошто го направила тоа. Во најголем дел, кравите ги гледаме како храна, но тие се свесни суштества кои имаат чувства и сакаат шанса да живеат мирно, исто како и останатите.

Сигурно сте слушнале слогани за месо во различни индустрии како што се: „Говедско месо. Тоа е за вечера.“ Или можеби се сеќавате на старите реклами од 80-тите кога бабата гледаше плескавица во ресторан и ги прашуваше „Каде е говедското месо“. Па, ако сте кутрата крава од другата страна на таа храна, последното нешто што сакате е да ви биде послужена вечера.

Така, кога кравата Брајана почувствувала дека се ближи нејзиниот несреќен крај, кој е оддалечен само 10 минути, решила да ризикува и се фрлила од високиот камион. Иако сакала да го живее остатокот од животот како среќна крава, имала уште една причина за таквиот потег. Ова храбро животно чуваше важна тајна и не дозволи никој да и застане на патот.

Избеганите крави не се глетка што ја гледате секој ден, но Брајана беше вистинска сензација додека одеше по експресниот пат. На видеото се гледа како кравата талка по експресниот пат, а на полициска екипа и биле потребни неколку часа да ја смират и фатат. Откако Брајана била повторно заробена, сопственикот решил да ја остави на чување во Засолништето за животни каде што им се придружила на 70 други крави со слични животни приказни.

Не долго откако се смести во нејзиниот нов дом, дојде изненадување. Брајана била бремена и се породила веднаш штом била безбедна. Мајк Стура, основачот на Уточиште, на Фејсбук напиша: „Бријана стана горда мајка на девојче по име Винтер. Таа се породила на 29.12.2018 година во 13.30 часот. Може да слушнете како се менува мојот глас кога велам „Здраво бебе“. Тоа е затоа што ја видов Винтер како ги отвора очите и гледа директно во мене. Тоа е една од најубавите работи што ми се случија, но исто така е страшно затоа што докторот сè уште не беше пристигнат“.

Тој ја нарече Брајана горда мајка. Кога сте на другата страна на сточарската индустрија, обидувајќи се да ги спасите кравите, а не да ги јадете, помислата за судбината што можела да ја има Брајана е застрашувачка. „Никогаш не беше слободна, забременила пред 9 месеци и и зедоа се, но тоа не беше доволно, за малку ќе и го украдеа и бебето и нејзиниот живот.

Мајката буквално ја искористила шансата да се грижи за своето бебе и парот сега е безбеден. И во иднина, Брајана и Винтер никогаш нема да мора да се разделат. Брајана и нејзиното бебе се навистина прекрасни и слатки животни.