Се омажила за 30 години помлад припадник на африканско племе: Готват на оган, вода немаат – ВАКА ИЗГЛЕДА НИВНИОТ ЖИВОТ (ФОТО)

Дебора Бабу (60) од Сакраменто, Калифорнија не очекуваше дека ќе се заљуби кога го запозна својот сегашен сопруг Саитоти Бабу (30) додека патуваше во Танзанија со нејзината ќерка Ројс (30) во октомври 2017 година.

Двојката останала во контакт, а Дебора се вратила во Танзанија во декември и го прифатила предлогот за брак на Саитоти. По венчавката на Масаи во 2018 година (традиционална церемонија), парот имаше и „западна“ венчавка во 2022 година. Тие сè уште се надеваат дека ќе имаат поголема прослава на Масаи – во која ќе бидат вклучени повеќе членови на семејството и племето.

Дебора, која сега го носи нејзиното име Масаи Нашипаи, и живее со Саитоти и неговото семејство во Убена, Танзанија, не може да биде посреќна. Таа го запознала својот сегашен сопруг кога таа и нејзината ќерка Ројс се шетале на плажата во Занзибар, Танзанија. Таму налетале на двајца Масаи, од кои едниот бил Саитоти, кој им понудил сувенири.

Дебора одбила, но прашала дали може да се фотографира со нив бидејќи никогаш не запознала Масаи, а парот започнал разговор со Саитоти. Саитоти ме замоли да му испратам фотографија и останавме во контакт откако тој го доби мојот број, а следната вечер се придружи со мене и ќерка ми на прошетка“, рече таа и додаде дека тие „со часови разговарале и откриле дека имале многу заедничко, како смисла за хумор“.

Двојката подоцна преку разговори воспоставила блиска врска, но Дебора не гледала романтична иднина за нив, најмногу поради разликата во годините. „Бев среќна, сингл жена и не ми беше добро да излегувам со некој 30 години помлад од мене“, рече таа. Но, откако се вратила дома. парот остана во контакт со секојдневните повици. Саитоти и се јавувал на Дебора секој ден да се пријави и зборувал за тоа како сака да се ожени со неа.

Откако доби одобрение од децата, таа одлета да се сретне со Саитоти кон крајот на декември 2017 година и го кажа своето „фатално да“ кога тој клекна на едно колено пред неа. „Отидов да се сретнам со неговото семејство и ме нарекоа Нашипаи“, рече таа. Двојката сега живее заедно во Танзанија на бома (семеен имот) во сопствената куќа од кал, а имаше венчавка Масаи во јуни 2018 година, по што следуваше легална церемонија во мај оваа година.

„Готвиме на оган и немаме вода. Во моментов градиме колиба, па дури и самите треба да дизајнираме скала“, додаде таа