77-годишната чистачка имала една мала тајна: Нејзините колеги ја открија и се соочија со неа пред цело училиште

Чистачката имала тајна со која и се соочиле колегите. Веројатно се збунила кога преку разглас објавиле дека итно треба да се пријави во мензата. Кога 77-годишната Френсис Базард почнала да работи како чистачка во основното училиште „Бел“ во Вирџинија, нејзините колеги мислеле дека таа ќе биде само уште една вработена.

Но, откако ја надмина должноста, како полирање мебел, сите беа воодушевени од нејзината работна етика. Но, оваа мила жена чуваше тајна со години. Кога директорот го истражувал нејзиното минато, тој немал друг избор освен да се соочи со Френсис со она што го открил. Тогаш оваа жена сфатила дека без разлика колку години ќе поминат, тајните секогаш се откриваат.

„Госпоѓа Френсис“, како што ја нарекуваат нејзините студенти и колеги, веројатно се збунила кога преку разглас објавиле дека итно треба да се пријави во мензата. Бидејќи се одржуваше состанок, таа мислеше дека можеби ќе им треба таа да исчисти нешто. Меѓутоа, кога влегла во мензата, ја чекале повеќе од 200 студенти кои гласно извикувале: „Изненадување“. Тоа беше нејзиниот 77 роденден, кој дефинитивно требаше да се прослави. Но, овој роденден беше посебен – тоа беше нејзината прва роденденска забава во животот.

Додека учениците ја пееле роденденската песна, од кујната била изнесена количка полна со торти и слатки. Директорката стави роденденска лента и блескава розова тиара на Френсис и ја одведе до столот во центарот на кафетеријата. Сите погледи беа вперени во неа – таа конечно можеше да блесне.

Одеднаш, завесите на крајот од собата се отворија за да откријат сцена со голем екран. Започна презентацијата на историјата на оваа посебна жена, беа прикажани нејзините слики низ нејзиниот долг живот, прошарани со различните историски настани низ кои живеела. Преслатките фотографии ја покажаа Френсис како помага да се подигне знамето на Иво Џима, стоејќи до Нил Армстронг на Месечината, а се разбира, госпоѓата дури и уживаше во Вудсток.

Френсис порасна во сиромашно семејство и не се сеќава дека некогаш имала соодветна роденденска забава. Во тие денови нејзиното семејство едноставно не славеше родендени и Божиќ. Френсис изјави за Charleston Gazette-Mail: „Не се сеќавам на ниту една прослава. Едноставно немавме. Немавме ниту божиќни забави. Да можеа да си дозволат, ќе ни купеа овошје и јаткасти плодови“.

Но, чекајте – таа успеа да се сети на една забава што ја имаше… но беше многу тажно. „Имав забава, но беше толку студено што никој не дојде. Секако, сите беа пресреќни што се на оваа забава, а изгледот на нејзиното лице кога го виде изненадувањето беше бесценет.

Никој не го заборава првиот бакнеж, првиот автомобил, првиот претседател за кој гласаа – и ова е првата роденденска забава која г-ѓа Френсис никогаш нема да ја заборави.

Во приложеното видео погледнете го прекрасното изненадување на г-ѓа Френсис.