Порака од мајка која го изгубила детето во сообраќај: Држете ги цврсто вашите деца!

Ви ја пренесуваме исповедта на мајка која го загуби своето дете во сообраќај и нејзината порака: „Поминав низ најлошиот страв на секоја мајка. Возев. Само што тргнав на пат од бензинската пумпа, го проверив секој појас, почнав да возам по планинските патишта до семејната куќа. Мојот син беше познат по тоа што секогаш се обидуваше да излезе од автомобилското седиште и да замине.

„Флеш не носи појас, мамо, јас сум Флеш“. Пробавме секакви седишта и потпирачи во болидот, но тој секогаш го сфаќаше тоа како нов предизвик да излезе. Тој беше херој затоа што секогаш успеваше во својот план. Во просек, требаше да застанам три до четири пати за да го врзам назад на седиштето. Возевме само пет минути кога пред мене падна голем камен.

Имав два избора: да се обидам да го поминам или да се префрлам на спротивната лента со голема река под неа и да ризикувам да се судрам со автомобил што доаѓа. Избрав камен. Погрешно избрав. Да, мојот син веќе успеа да се симне од своето место заедно со неговиот 8-годишен брат. Ги сменија местата, тоа не го знаев.

Не удри карпа и почнавме да паѓаме по карпата. Нашето комбе со 13 патници почна да се врти и син ми веднаш исчезна. Нашите животи беа целосно уништени во тој момент. Малото момче кое беше мојата радост и гордост исчезна од мене за само неколку секунди. Се сеќавам дека удрив во воланот, без воздушно перниче и комбето од три тони се спушти врз мене. Сè беше крваво. Се борев колку што можев, но потоа изгубив свест.

Кога се разбудив, веднаш се обидов да го симнам моето бебе од седиштето, таа беше наопаку, а јас работев да ги извадам сите мои пет деца од комбето. Кога стигнав до Тит, ги искористив сите сили за да го симнам тешкото комбе од неговото мало тело. Мојот 8-годишен син се обидуваше да ми помогне. Можев да го видам само долниот дел од неговото тело. Нежно го погалив по стомакот и се обидов да го оживеам. Но, тој веќе го немаше.

Мојата единствена утеха е тоа што знаев дека тој не чувствува болка. Она што следеше беше замаглување. Ја одбив помошта на лекарите додека не ми дозволија да го гушнам мојот мртов син. Сите мои деца беа однесени во болница. Бев во шок и мораа да ми дадат седативи. Два дена подоцна ја видов веста на Фејсбук. Новинарите зборуваа за смртта на мојот син како што зборуваат за времето или за некое неважно откритие. Бев благодарен што објавија дека несреќата не е последица на дрога и алкохол. Но, тоа не е она што ме повреди.

Читателите пишуваа ужасни работи за мене, како бев ужасна мајка. Колку го заслужив. Како треба да ми ги одземат децата. Сакав да ги удрам, да ги истресам. Да им кажам колку бевме блиски, колку напорно се трудев да ги чувам сите безбедни. Како што имавме специјални бакнежи и праќања за добра ноќ. Сакав да врескам додека мојот починат син ми кажа дека сака да се омажи за мене бидејќи јас бев најдобрата мајка досега. Како ми изгради бродови од лего коцки, како спиеше во мојот кревет држејќи ме за рака.

Но, никој не би ме слушал. Се чувствував како да морам да го напишам ова за сите мајки затоа што чувствувам потреба да ја погледнам секоја од вас во очи и да ви кажам: Држете ги цврсто вашите деца . Тоа е она што сакам да им го кажам на сите. Не сум истиот како порано. Губењето на саканата личност ја менува личноста внатре и надвор.

Го држев мртвото тело на мојот син во раце на патот додека врескав и му заповедав на Бога да ми го врати. Избирав гробно место за мојот четиригодишен син додека размислував да се фрлам од карпа за да бидам со него. Купив костум за суперхерој од 200 долари за да го носи додека неговото тело се распаѓа во земјата.

Безброј пати го бакнував неговото мртво тело додека со прстите поминував по неговото студено лице. Спиев на гробишта за да можам да спијам до него само уште еднаш. Зборувам со земјата. Земјата каде што лежи со омиленото ќебе облечено како суперхерој. Ви благодариме ако сте прочитале до тука. И ако можете да го споделите ова со други мајки.

Можеби завршувањето на совршената вечера не е толку важно. Гледајте ги вашите деца како јадат, мразејќи ја пченката во нивната чинија (Тит ја мразеше толку многу). Можеби сè уште можат да го изедат сладоледот иако не изеле сè од чинијата. Научете да се преправате. Потопете се во нивниот свет. Играјте видео игри со нив. Потопете се во нивната прекрасна имагинација. Натерајте ги да веруваат дека се суперхерои. Влезете во нивната глава за да го видите светот низ нивните очи. Садовите можат да чекаат.

Земете ја секоја прегратка и бакнеж што ќе ви ја дадат. И прегрнете ги многу. Успори. Само успори. Кажете им дека ги сакате. Погледнете ги во очи и кажете им го тоа. Кажете им дека можат да бидат и прават што сакаат ако се трудат доволно. Да, мора да имаме правила, но понекогаш благодатта е вистинскиот одговор. Можеби, само можеби, нема да бидат уништени ако им дозволиме некои работи. Никогаш не ги осудувајте другите мајки. Не ги знаеме нивните приказни. Едноставно не знаеме.

Одете сега и прегрнете ги вашите бебиња. Уживајте во нивниот мирис, сјајот на нивните очи. Почувствувајте како ве прегрнуваат. Оставете го вашиот мобилен телефон на страна и видете ги со свои очи. Запомни го чувството на нивната глава на твоето рамо, нивната рака во твоето и нивните бакнежи на твоите образи. Слушајте ги само пет минути подолго.

Мајки, цврсто прегрнете ги вашите деца. Благословени сте без зборови што имате такви посебни, уникатни и прекрасни суштества.
Од моето срце до твоето“.