Таксистот дал отказ од работа поради една прекрасна работа

Џени Еклетсион силно чувствува дека е ставена на Земјата за да им помага на другите. Оваа таксист ја напуштила работата поради прекрасна работа. „Понекогаш не знаеш за што си создаден. Јас сум создадена да се грижам за другите“, рече таа. Мажената мајка на две деца, која емигрирала во САД од Етиопија пред 20 години, веќе има постигнато многу откако се преселила во Колумбус, Охајо. Имаше добра работа во банка, а во исто време работеше и на докторат.

За време на викендите работела како таксист
Сепак, желбата да се поврзе со други луѓе ја инспирираше Џени да стане возач на Uber за викенд. Таа ужива да разговара со своите патници за сè, од духовност до родителство и се чувствува добро што им помага да стигнат таму каде што треба.

Во март 2020 година, за време на екот на пандемијата COVID-19, Џени го зеде 88-годишниот Пол Веб. Не знаеја дека ова кратко возење до продавницата за мобилни телефони ќе им го промени животот на двајцата!

Пол живее сам откако неговата сопруга почина пред неколку години, а неговите возрасни деца беа загрижени дека тој поминува премногу време сам во својата куќа. Нему му беше дијагностицирана деменција во 2017 година, а како и многу други, изолацијата предизвика неговото здравје да се намали за време на пандемијата. Дента кога влегол во Тојотата на Џена, и двајцата почувствувале инстант врска.

Беше многу убаво да се зборува“, рече Пол. Џени веднаш почувствува дека му треба повеќе од возење до самопослуга. „Беше осамен. Имав чувство дека му треба помош. Му реков дека живеам во близина на неговата куќа и додадов: „Од сега па натаму, кога ќе ти треба возење, само јави ми се“, додава Џени.

Џени беше решена да му помогне на Пол
Наскоро, Џени доаѓала кај Пол секој ден после работа за да го провери или да го извади да јаде. Тие секогаш наизменично ја плаќаат сметката во ресторанот и на крајот децата на Пол сфатија дека таа е искрено заинтересирана да му помогне на нивниот татко. Кога Пол се разболел во април 2021 година, размислувале да го испратат во старечки дом, на што Пол жестоко се противел. Тогаш Џени решила да го направи неверојатниот потег да ја напушти својата полно работно време за да се грижи за Пол секој ден.

„Има луѓе на овој свет кои навистина се грижат“, вели синот на Пол, Кит Веб. „Таа е таква. Јас сум многу благодарен.” Џени жали што не можела да се грижи за сопствениот татко откако ја напуштила Етиопија, па грижата за Пол и изгледа сосема природно. Сега двајцата делат врска која е како татко и ќерка.

„Тоа е прекрасно“, рече Пол. „Не сакам ни да размислувам за губење на нејзиното пријателство. Таа ми е како ќерка“. Додека децата на Пол мислат дека изгледот на Џени во нивните животи е чудо, Џени вели дека таа е среќникот и додава: „Има 88 години. Тој не заслужува да биде сам. Среќен што ги поминувам деновите со Пол. Тоа беше најдобрата одлука што сум ја донел“.