Јапонската принцеза која се откажа од се поради љубов работи како неплатен волонтер

Мако е ќерка на престолонаследникот Фумихито и внука на владејачкиот јапонски император Нарухито. Поранешната јапонска принцеза Мако, која се откажа од своите титули и исплатата од 1,3 милиони долари , сега наводно е неплатен волонтер во Метрополитен музејот на уметност во Њујорк. Причината поради која Мако се откажа од се е љубовта, нејзиниот сопруг е обичен човек кој го запознала на универзитет.

Мако Комуро (30) сега работи во азиската уметничка колекција на култниот музеј и помага да се постави изложба на слики инспирирани од животот на монасите од 13 век, која го претставува будизмот, пишува Japan Times. Музејот се наоѓа на Upper East Side и е на десет минути возење од еднособен стан во Hells Kitchen што го дели со нејзиниот сопруг, идниот адвокат Кеи Комура (30). Иако живеат во еднособен стан, тој наводно е луксузно уреден.

Зградата во која се наоѓа е опремена со теретана со велосипеди Peloton, студио за јога, внатрешен спа простор, симулатор за голф, скара, пинг-понг, библиотека и консиерж. Апартманите со една спална соба во таа зграда се издаваат по цена од 4.809 долари месечно, додека двособните станови се по цена од 7.085 долари.

Двојката беше свршена осум години пред да се венчаат минатата година во октомври. Нивната венчавка беше мала граѓанска церемонија во Токио. Бидејќи само на машките членови на јапонското царско семејство им е дозволено да се венчаат со обичните луѓе, Мако донела одлука дека повеќе нема да биде принцеза и дека нејзините синови нема да бидат во редот за тронот. Се со цел да се омажи за љубов.

Мако и Кеи се запознале во 2013 година кога и двајцата студирале на Меѓународниот христијански универзитет во близина на Токио, каде што студирала уметност и културно наследство. Потоа продолжила да работи како специјален истражувач во Музејот на Универзитетот во Токио. Студирала и историја на уметност на Универзитетот во Единбург во Шкотска и магистрирала музејски и галериски студии на Универзитетот во Лестер во Англија во 2016 година, пишува People.

Мако е ќерка на престолонаследникот Фумихито и внука на владејачкиот јапонски император Нарухито. Таа и Кеи „неофицијално се свршија“ во 2017 година, а планираа да се венчаат во ноември 2018 година.

Најпрво веста беше дочекана со ентузијазам во Јапонија, но потоа избувна скандал кога беше откриено дека неговата мајка, вдовицата Кајо (Кајо), не му ги вратила 35.000 долари што сакала да ги плати школарината на нејзиниот син на нејзиниот поранешен -свршеничка. Критичарите веднаш го нападнаа Кеи затоа што само сака да се омажи за принцезата за пари или слава.