Цели 43 години го посетувала гробот на нејзиниот покоен татко, а потоа открила што се крие во него

Семејство од Велика Британија е во шок откако открило дека 43 години посетувале погрешен гроб. Силвија Рос (67) доаѓала на парцелата за која верувала дека му припаѓала на нејзиниот татко Џон Томас Томпсон, кој починал во 1979 година, и оставала цвеќе таму за да го одбележи секој роденден, Божиќ и Денот на таткото .

Но, Силвија, заедно со нејзината ќерка Линет, била преплашена кога дознала дека таму всушност бил закопан друг ковчег. Двојката ја сфатила грешката дури откако забележала објава на Фејсбук за погрешно поставена плоча на гробиштата Витон Парк во Бишоп Окленд, округот Дурам, која била преместена од властите. Тогаш беше потврдено дека тие оддаваат почит на погрешен гроб.

Сега е во тек истрага за да се открие како е направена грешката бидејќи таткото на Силвија, кој почина на 51-годишна возраст од срцев удар, лежеше во необележан гроб на само две парцели подалеку. Линет (42), исто така од бискупот Окленд, рече дека се згрозени и дека нејзината мајка е скршена од срцето.

Никогаш не сум го сретнал дедо ми, но мајка ми го посетува неговиот гроб веќе 43 години и е целосно уништена. Таа се распаѓа секогаш кога ќе каже како лежел татко и мислејќи дека никој од нас не се грижи за него, ниту цвеќе, ниту посети, ништо – изјавила за локалните медиуми, пренесува Дејли Мејл .

Се претпоставува дека семејството го посетило гробот на Фредерик Браун кој починал истата година. Грешката била откриена дури кога семејството Браун сакало да подигне споменик на нивниот двоен дел, но сфатило дека нема доволно простор и ја контактирало локалната власт.

Семејството на крајот добило извинување од службеникот, а посмртните останки биле пренесени во вистински гроб.