Трудницата се скршила и заплакала, но од среќа: Нејзината приказна звучи НЕВОЗМОЖНО, но сепак се случила

Кара доживеала три спонтани абортуси, а потоа забременила додека била бремена. 30-годишна Американка родила идентични близнаци откако останала бремена. Неверојатниот феномен што и се случи на Кари Винхолд од Тексас е опишан како „суперфетација“, ретка ситуација кога се ослободува друга јајце клетка и се оплодува кога жената е веќе бремена. Тоа влијае на околу 0,3% од жените во светот, но во повеќето случаи, второто бебе умира за време на бременоста.

Кара доживеала три спонтани абортуси пред двапати да забремени. Збунета од нејзината ретка состојба, таа го посетила својот лекар за да објасни што се случува. Таа (докторката) рече дека веројатно сум овулирала двапати, пуштив две јајце клетки и дека тие се оплодуваат во различни периоди, со разлика од околу една недела. Сто проценти сум убедена дека тоа беше чудо поради се што ми се случи на пат кон бременоста – изјавила Кара за агенцијата SWNS.

Таа и нејзиниот сопруг Блејк го добија своето прво дете Вајат во 2018 година. Меѓутоа, кога планираа да го прошират семејството, Кара доживеа три спонтани абортуси. Иако се плашела повторно да забремени, не изгубила надеж, а во март 2021 година дознала дека е бремена.

Само две недели подоцна, кога отишла на лекар за седумнеделно скенирање, ултразвукот покажал дека таа всушност очекува две бебиња. Се скршив во солзи и плачев. Бев обземен од емоции, збунет, но многу среќен. Мојот сопруг беше во шок – изјавила Кара, пренесува Метро.

Бебето Колсон Винхолд и неговиот помлад брат Кајден биле зачнати со разлика од една недела, според лекарите.