Дечкото ја запроси, а потоа доживеа шок – Прстенот со кој ја побара криел страшна вистина

Коментарите под објавата само продолжија да доаѓаат Идната невеста се шокирала кога сфатила дека нејзиниот вереник ja запросил со истиот прстен што тој ја запросил и бившата. За ова ја предупреди нејзината најдобра пријателка Ана, која и покажа слика од бившиот, чие име е Џесика и кој го носеше прстенот пред три години. Таа вели дека фотографијата се уште е на нејзиниот Фејсбук.

Оваа 25-годишна девојка, која две години е со нејзиниот вереник Том, на почетокот не сакала да верува, но нејзината пријателка и рекла дека „тоа беше уникатен дизајн и нема шанси да е случајност“. Таа брзо сфатила дека прстенот на Џесика го има истиот квадратен дијамант кој бил малку наведнат на едната страна и има ист распоред и бои. Не можеше да се негира.

Работите да бидат уште полоши, Том никогаш не зборувал зошто тој и Џесика раскинале и секогаш се бранел кога и да се покрене темата. Имајќи и самата комплицирано минато, таа претпоставуваше дека тој едноставно не сака да зборува за минатите врски, но сега не беше сигурна како се чувствува.

Таа напиша на Редит: „Отидов да се соочам со Том прашувајќи го дали го користел прстенот на Џесика за повторно да ме запроси. Тој негираше и ми рече да престанам да измислувам работи. Дека сум параноична“, вели таа. Потоа почна да ме испрашува… Како дознав за ова? Зошто ги проверувам социјалните мрежи на неговата поранешна? По неколку расправии, конечно призна дека повторно го користел прстенот и рече дека нема причина да се лутам и така да се соочувам со него.

Не гледаше никаков проблем да ме запроси со тој прстен. Ми рече и да бидам благодарен што ме запроси и да престанам да бидам ‘разгалена принцеза’. Тој рече дека жените треба да бидат благодарни што добиваат толку убав прстен. Иако чувствува дека има целосно право да биде лута поради тоа што и е понуден „прстен што и бил ветен на друга жена“, таа се прашува дали можела подобро да се справи со конфликтот.

Едно лице советуваше: „Не претерувате затоа што сакате да го носите прстенот што вереникот го избра за вас. Вашиот вереник ве нарече разгалена и во основа рече дека сте неблагодарни. Размислете добро дали сакате или не да го поминете животот со овој човек“.

Друг напиша: „Ве молам, немојте да бидете толку очајни да се омажите за маж кога а) не ја знаете неговата историја, б) се плашите да разговарате со него за основни работи, в) имате маж кој ве лаже и се чини дека мисли дека треба да бидеш среќен само затоа што си се омажила за него. Ако не ја напуштиш оваа врска, можам да гарантирам дека ќе се каеш цел живот.“