ВИДЕО: Го фати девојчето додека паѓаше од зградата, го прогласија за херој

Слична ситуација се случила и пред 11 години кога млада мајка исто така фатила дете во воздух како паѓа од деветти кат. Шен Донг успеа да го спаси малото девојче Маж од источна Кина успеал да фати дете кое паѓало од петти кат во зграда и во знак на благодарност е прогласено за национален херој.

Шен Донг (31) во вторникот го паркирал автомобилот кога наеднаш слушнал удар. Се испоставило дека се работи за мало девојче кое паднало од прозорецот на петтиот кат на лимениот покрив на терасата на првиот кат. Таа потоа почнала да паѓа од работ на покривот на тротоарот, но Сен брзо реагирал и го фатил девојчето.

Нејзиниот пад го снимија надзорните камери, а видеото објавено на TikTok привлече голем број лајкови. Девојчето се здобило со повреди на ногата и белите дробови, но е во стабилна состојба. Шен, кој вообичаено работи во блиската банка, повикал брза помош додека тој и неговиот колега трчале да и помогнат, но веднаш го фрлил телефонот за да го фати девојчето кое повторно почнало да паѓа. Вели дека на почетокот не сфатил дека се работи за дете.

Да бидам искрен, не можам да се сетам на детали. Не можам да се сетам дали ме болат рацете. Само имав инстинкт да ја спасам. Среќен сум што стигнав на време, инаку ќе се чувствував многу лошо – изјави тој. Тој додаде дека девојчето преживеало благодарение на металниот покрив на кој паднала, бидејќи го омекнал падот.

Слична ситуација се случила и пред 11 години кога млада мајка исто така фатила дете во воздух како паѓа од деветти кат. Девојчето преживеало, но младата жена си ги скршила рацете, а поради херојството го добила прекарот „Најубавата мајка во Кина“.