Парот се венчал во болница додека младоженецот се лекувал од рак, а по неколку месеци се случило чудо

Младиот пар се венчал во болница додека младоженецот бил на лекување од рак, а вистинското чудо се случило неколку месеци подоцна. Зак Строуп се вери за да се ожени со неговата средношколска љубов, Медисон. Но, во 2020 година, сè се сврте наопаку за оваа млада двојка од Форт Колинс, Колорадо, кога лекарите им кажаа дека имаат рак на црниот дроб и белите дробови.

Му беше дијагностициран рак
Зак бил шокиран кога дознал за дијагнозата. Медисон вели дека многу се потпирала на нејзината вера во Бог и знаела дека Тој нема да им даде ништо што тие не можат да го издржат. Таа му рекла на Зак: „Бог на своите најголеми воини им ги дава најтешките битки“. Од почетокот на битката на Зак со ракот, тие се потпираат на својата вера во Бога.

Двојката се вери во март 2021 година, кога ракот на Зак отиде во ремисија, но подоцна истата година лекарите открија тумор на неговиот ‘рбетниот мозок. Тој помина низ пет циклуси на хемотерапија, а во март 2022 година, МНР покажа дека третманот повеќе не функционира. Ракот се проширил на неговиот мозок.

Медисон рече: „Се чинеше дека мојот најлош кошмар се остварува. Сите најлоши мисли ми поминуваа низ главата, мислејќи како ќе го живеам овој живот без него? Но знаев дека е борец“. Така таа ги фрли сите свои грижи на Бога и му веруваше во текот на страшната ситуација во нивниот живот.

Сакаа да се венчаат
Проблемот беше што парот веќе двапати ја одложуваше венчавката поради болеста на Зак и многу сакаа да се венчаат, бидејќи многу се сакаа. Но, Бог знаел подобро и еден ден дошле до идеја да се венчаат во болница.

Нивната церемонија била договорена два дена подоцна, на 15 април, а со помош на персоналот била уредена тортата, украсите и букетот за невестата. Родителите на Медисон собраа свадбена облека за невестата и младоженецот, а таткото на Медисон, Крис, му помогна на младоженецот да се подготви во болницата.

Медисон се подготвуваше во одделението за трансплантација на коскена срцевина, кое беше еден кат под одделението за онкологија каде што се подготвуваше нејзиниот иден сопруг. Пред свадбата се качила на четвртиот кат каде што стоел нејзиниот татко и плачел уништен од целата ситуација, но потоа продолжиле низ болничкиот ходник и ги виделе сите пациенти кои излегуваат од своите соби за да ја видат свадбата, медицинските сестри и лекарите биле сите дотерани додека ја снимаат нивната свадба.

Зак беше во својата инвалидска количка прикачена на хемотерапија и пумпа за болка, но Медисон се сеќава на насмевката на неговото лице. „Да можев да се омажам за него тој ден беше најдобриот ден во мојот живот. Иако тоа не беше свадбата што првично ја посакувавме, не можеше да биде подобра“.

Состојбата на Зак стана уште покомплицирана, но …Потоа, третманот на Зак продолжи по почетната биопсија на коскената срцевина, ПЕТ скен и лумбална пункција. Помина низ шест рунди интензивна хемотерапија и не се чувствуваше добро, ослабе многу. Медисон бил загрижен дека Зак може да има проблеми со неговиот централен нервен систем, а неговиот онколог мислел дека се работи за периферна невропатија предизвикана од хемотерапија. Во ноември 2021 година, Зак се разбудил со чувство на вкочанетост и отишол на скенирање со магнетна резонанца, а било откриено дека тој бил целосно парализиран до завршувањето на скенирањето.

Тој беше префрлен на грижа на специјалисти за рак на крвта во Презвитеријан Св. Лука е во Денвер. Веднаш, двајца лекари, еден асистент и пет медицински сестри почнаа да вршат лумбални пункции, биопсии на коскената срцевина и вадење крв, а туморот, пронајден во ‘рбетниот мозок на Зак, мораше да биде опериран на местото на настанот или може да го остави засекогаш парализиран.

Бог одговори на молитвите на мажот и жената и операцијата на Зак беше успешна. Постепено почнал да ги извршува секојдневните активности како пишување, четкање заби, тоалет и многу повеќе, притоа трпел инфекции, сепса… Набрзо се соочил со нов удар по здравјето кога морал да оди на итна операција поради перфориран дебело црево. „Се сеќавам дека ја прашав медицинската сестра: „Дали Зак ќе умре вечерва? Таа ме зграпчи и ми рече: „Ќе направиме се што е во наша моќ да го спречиме тоа да се случи… не можеш да се откажеш од твојот сопруг затоа што тој нема да се откаже од тебе“. Го сфатив сериозно“, изјави Медисон.

Успешната операција на Зак беше „вистинско чудо“ според хирургот. Најголемата победа набрзо дојде кога му беше одобрена трансплантација на коскена срцевина која беше успешна, што доведе до тоа да биде прогласен за слободен од рак на 16-ти август. Медисон не престана да се моли за нејзиниот сопруг ноќ по ноќ, а нејзините молитви беа одговорени кога лекарите рекоа дека лезијата на мозокот на Зак е „целосно исчезна“ и дека лезијата на неговиот ‘рбетниот мозок сега е само преостанатото ткиво на лузна.

На Зак му било кажано дека е во ремисија. Тој веќе не прима никаква терапија, туку е внимателно следен. Тој оди на физикална терапија за да си ја врати силата и подвижноста и во последно време добро напредува. Зак рече: „Секогаш се молев многу доцна навечер. И кога и да се молев, секогаш ја губев целата моја вознемиреност. Се чувствував смирено и всушност можев да заспијам. Тоа е моето сведоштво; ме наведува да верувам дека Бог е реален“.

Во Библијата ни е кажано дека мажите и жените треба да се поддржуваат меѓусебно во сите околности и токму тоа го направи Медисон за нејзиниот сопруг Зак, нејзината безусловна љубов и вера во Бога. Да продолжиме да се молиме за оваа прекрасна двојка која сведочи дека Бог е вистински и милостив.