СТАВИЛА ЛАЖИЦА ШЕЌЕР ВО ШАМПОН ЗА КОСА: Забележала 4 големи промени, еве што се случило

Желбата да имаме здрава и бујна коса, често посегнуваме по бројни купени, но и природни препарати кои ефективно делуваат на нашата коса. Сепак, состојка која веројатно повеќето жени досега не ја пробале во служба на нега на коса е шеќерот. Италијанскиот дерматолог Франческа Фуско ве советува да го испробате овој едноставен трик – да додадете шеќер во шампонот за коса.

Како што наведува таа, шеќерот придонесува за поздрав скалп бидејќи помешан со шампон овозможува нежна ексфолијација на кожата, која од една страна ги елиминира мртвите клетки на кожата, а од друга страна овозможува користење на други производи како регенератори. или маски, за да работат подобро.

Покрај тоа, шеќерот измешан со шампон исто така ќе помогне во отстранувањето на првутот, иритацијата и чешањето. Не треба да заборавиме, додава таа, дека здравиот скалп го фаворизира редовниот раст на новата коса. Според советот на споменатиот дерматолог, кога ја миете косата, додајте една лажица шеќер во количината на шампонот што вообичаено го користите.

Не треба да се грижите за заглавување на вашата коса, бидејќи шеќерот откако ќе го „направи“ својот дел, се раствора без трага благодарение на водата. Како и со другите препарати, и оваа комбинација не треба да се претерува. Се советува да не го користите овој природен лек секогаш кога ја миете косата, туку се препорачува да го нанесувате на секои 3 до 5 пати кога ја миете косата.

Во спротивно, ризикувате целосно спротивен ефект, бидејќи пречестата употреба на шеќер во комбинација со шампон би довело до иритација на скалпот.