ПОРАДИ БОТОКС ГО ДОЖИВЕЛА ОВА – Сакала „само малку“ да ги подигне очните капаци (ФОТО)

Таа ги предупреди сите на социјалните мрежи, споделувајќи го своето искуство. Шари Буднер на целиот свет му покажа што може да тргне наопаку со само една навидум безопасна естетска интервенција, особено ако ја изведуваат непрофесионалци. Претприемачот Шари Буднер (55) од американската држава Џорџија доживеа мозочен удар во 2014 година и последователно изгуби 23 килограми.

Последиците од тешката болест, наглото слабеење и возраста оставиле трага на нејзиното лице, па во еден момент, како и многу дами, сакала да се подмлади со ботокс. Како што истакна, и претходно правела слични интервенции во одредени клиники, па не ни сонувала дека нешто може да тргне наопаку, особено затоа што се работи за третман кој е широко распространет низ целиот свет, па и во Србија.

Овој пат, сакајќи да заштеди малку пари, Шари отишол во локална бања во Грузија во која не работат специјализирани лекари за ваков тип на интервенција, туку само медицински сестри. На тоа место и беше вбризгано Ксеомин, што е нешто слично на ботокс. Се „вметнува“ во мускулот на лицето, во пределот помеѓу веѓите и челото, поточно, токму таму каде што се формираат брчките на повеќето луѓе. Третманот кој трае само 15 минути треба да ги регулира кожните неправилности во следните 3-6 месеци.

„Разубавената“ Буднерева се врати дома, но за само неколку дена и се случи нешто страшно. Ксеомин, од друга страна, може да предизвика опасни по живот последици како што се проблеми со голтање, дишење и ширење на токсините низ телото. Може да предизвика и заматен или двоен вид, овенати очни капаци и мускулна слабост и многу други проблеми.

Сепак, како што беше истакнато, тоа се случува само кај 5% од пациентите, во кои Шари никогаш во најлудите соништа не се надевала дека ќе падне. Покрај опуштениот очен капак, се појави и рапав глас. Шари бил принуден да биде на боледување и лекување цел месец за да се обиде да ги намали несаканите ефекти. Не можела да вози или да продолжи со нормалниот живот, а била на терапија со недели. За да спречи некој друг да го повтори нејзиното сценарио, таа ги предупреди сите останати на нејзиниот Фејсбук профил.

– Моето его и гордост го отежнуваат ова за споделување, но верувам дека е важно да го покажам мојот пример за да не страдаат и другите. Не ми е прв пат да земам инјекции, но првпат на оваа локација. Пред 2 недели, во средината на мај, имав мала количина на ботокс процедура во близина на моите веѓи за да ги подигнам очните капаци. Сè изгледаше одлично до минатиот четврток. Точно една недела подоцна забележав дека имам проблеми со видот на левото око.

Петочното утро беше уште полошо, не само поради естетиката, туку и поради тоа како тоа влијаеше на мојот вид. Докторот ми објасни дека е честа појава (5% шанси) ботоксот да истече на очниот капак и да предизвика овенати. Тоа не сакав да го слушнам. Минатиот понеделник се вратив на следење со нив и ми вбризгуваа повеќе ботокс инекции над моите веѓи. Ми рекоа дека окото треба да почне да се отвора за 3-4 дена. И после толку денови сè уште нема промена. Сега ми кажаа дека може да потрае 3-6 недели во мојот случај. Значи, јас сум еден од тие 5% – рече Буднерева.

Во еден момент, пластичниот хирург решил да и вбризга повеќе ботокс на Шари во слепоочницата во обид да го натера мускулот да работи посилно и да и го подигне очниот капак.

Инаку, законите за тоа кој може да администрира ботокс варираат од држава до држава. Во Грузија, на пример, постапката мора да ја врши исклучиво лиценциран медицински работник, а според сознанијата на Американката, тогаш на лице место немало лекари. Поради нуспојави во вид на тотално спуштен очен капак, кој морав да го залепам за да можам воопшто да видам, ги предупредувам сите за мојот случај. Добив делумна рефундација за претерување со ботоксот и враќање на средствата за третманот што тргна наопаку. Меѓутоа, времето што го изгубив поради неможноста за работа и возење бледо во споредба. Го посетив и докторот за да се уверам дека се е добро.

Уште еден непотребен трошок. Новиот доктор препишал нови капки со антибиотици и веќе има подобрување. Мразам да оставам негативна рецензија за кој било бизнис, но не сакам никој да помине низ она низ што поминав јас. Ако размислувате за какви било инјекции, особено за подигнување на веѓите, држете се настрана од CAS Med Spa во Кантон, Џорџија и направете го вашето истражување пред да одите во која било нова клиника, напиша очајната жена.

– Госпоѓата мора да оди кај хирург од емисијата „Ботцед“! Ќе го поправат, ако никој друг не може! – напишаа некои корисници на Интернет.