„Ја видов венчаницата како се движи“: Невестата ИСЧЕЗНА од свадбата, а кога ја нашол сопругот, веднаш побарал РАЗВОД

Се започнало кога неговата избраничка исчезнала од свадбата, а тој почнал да ја бара. Пред неколку години, младоженец на сопствената свадба го доживеа она што не би му го посакале на вашиот најголем непријател. Неговата исповед тогаш ја пренесоа локалните портали, а оваа необична ситуација се раскажува и денес.

Се започнало кога неговата избраничка исчезнала од свадбата, а тој почнал да ја бара… Санела ја запознав на 30 години, таа имаше 25. Ја завршив Богословијата и по Божја милост требаше да станам свештеник. Како што налага животот, време беше за свадба. Се знаевме можеби една година, за тоа време не живеевме заедно, но бевме ок. Беше малку кокетна, но ми се допадна, флертуваше со мене и со сите, но имав впечаток дека се ќе се смени во моментот кога ќе се венчаме. Ми се чинеше како да ѝ недостига тој семеен мир да го чувствувам – објаснува Јован.

Секако, имаше и свадба. Ги повикавме сите роднини, нејзините братучеди, моите. Имавме мал инцидент пред свадбата, но сето тоа брзо помина. Нешто се бунеше за тоа што воопшто правевме свадба, сосема лудо, веќе се беше договорено. И таа се согласи на се од самиот почеток. Не знам што сакаше. Не знам дали ме сакаше. Бебето беше на пат, а свадбата сакаше да биде одложена. Напладне кажавме да, направивме и прекрасна свадба во црква.

Со Божја помош времето ни послужи, навистина се беше како што Господ нареди – ја раскажува Јован својата љубовна приказна. Сепак, набрзо сфатил дека сè не е во ред. Додека народот се опијани и се радуваше, исчезна и таа. Почнав да ја барам поради тортата, но таа ја немаше. Мислев дека се фотографира со некого. Сепак, ништо. Во тоалетот – не. Ја прашувам кумата каде исчезнала, збунета е, вели појма нема, некаде е. Потоа излегов надвор од ресторанот. Ја нема.

Одам позади, таму, колку што знам, можеби пуши скришно, затоа што ја бранам поради нејзината бременост. И таму, во една паркирана кола, видов, до стаклото, како се движи бел материјал. Пријдов, а таа, таа… Се бакнуваше со другарката. Не го познавам добро, рече да го поканиме на свадба… – објаснува Јован.

Отпрвин не можев да им верувам на очите. Се приближував за да проверам дали добро гледам. Добро гледам, венчаницата е таа што се движи. Тој беше првиот што ме забележа. Беше скаменет. И тогаш таа се сврте. Таа ме погледна, а потоа почна да плаче. Само стоев таму. Излезе од колата, ја прашав што прави… и не рече ништо, само влезе. Дојде време за торта, влегов, но знаев дека треба да побарам развод. Нашата ќерка денес има 7 години, жена ми и вели дека сум ваква. А вистинската вистина е оваа – ја завршува својата исповед