Има 37 години и наскоро ќе го роди 12-то дете: Забременува еднаш годишно, а еве зошто сето тоа навистина го прави

Вели дека замислува идеално семејство со по шест момчиња и шест девојчиња Кортни Роџерс (37) од Санта Фе на почетокот на следната година ќе стане мајка на своето 12-то дете. Имено, таа е бремена секоја година од 2008 година кога се омажи за пасторот Крис.

Двојката веќе има 11 деца: Клинт (11), Клеј (10), Кејд (9), Кели (7), Кеша (7), Колт (6), Кејси (6), Кален (4), Кејди (3 ), Корејли (2) и Хариса (1).

Во март пристигнува дванаесеттото бебе, а семејството веќе штеди пари, па користат платнени пелени и не купуваат готови грицки, туку за ужина јадат овошје одгледано во сопствената градина. Кортни била девица кога се омажила, а не користи контрацепција бидејќи, како што вели, не знае како

Луѓето понекогаш не судат. Тие не сакаат големи семејства и мислат дека не можеме да се грижиме за толку многу деца. Не ми е грижа бидејќи тоа се странци кои воопшто не не познаваат – вели таа за британски Сан. Сите деца се школуваат дома, а Кортни е домаќинка која се грижи за фармата. Таа вели дека отсекогаш сонувала да биде мајка.

Сакав деца, но немав прецизен број. Маж ми предложи 10, толку имаше мајка му. По 10-годишна возраст се уште се чувствував млад и имам чувство дека семејство со шест момчиња и шест девојчиња е совршено – додава тој. За жал, Кортни во овие 13 години доживеала три спонтани абортуси.

Обично појадуваме околу осум часот наутро и потоа ги учам децата до 11 или 11:30 часот. Потоа чистиме и ручаме. Бебињата потоа одат на спиење, а постарите деца мора да бидат тивки. После тоа, ние сè уште учиме, работиме задолженија на фармата, чистиме и вечераме. Децата обично гледаат цртани и потоа ги подготвуваме за спиење. Тие се во кревет до 20 или 20:30 часот – го опишала својот ден.

Таа истакнува дека е задоволна од животот. Тој троши помеѓу 400 долари неделно на храна. Таа планира да потроши помеѓу 2.500 и 3.000 долари за божиќни подароци и празнична облека. Божиќ е нашиот омилен период од годината. Едвај ги чекаме празниците – заклучи таа.