„Прв пат ја гледам без шминка, изгледа како поинаква жена! Најбизарните ПРИЧИНИ зошто луѓето се разведуваат

Неверојатно! Низ историјата, луѓето имале различни чудни причини за стапување во брак или забранување, а кога станува збор за развод тие се уште побизарни. Имено, жената со која мажот бил интимен подоцна можела да бара тој да се ожени со неа. Уште еден бизарен закон остана во американската држава Алабама до 2000 година. Дотогаш, на меѓурасните парови не им беше дозволено да се венчаат.

Кога станува збор за развод, според исламскиот закон, разведениот пар може повторно да застане на лудиот камен само ако жената се омажи за некој друг, а потоа се разведе од таа личност. Општо земено, жената мора повторно да се омажи и да се разведе ако сака повторно да му ја завети својата вечна љубов на бившиот.

Меѓу бизарните причини за развод беше и „прекумерниот полов орган“. Ајша Данупава, домаќинка и мајка на три деца од Нигерија, поднела барање за развод затоа што „пенисот на нејзиниот сопруг бил преголем“. Пред брак не биле интимни, па како што рекла дека не, знаела што ја чека во кревет. Таа го опиша сексот со него како ноќна мора.

На 73-годишна возраст, Гејли Мекорник од Калифорнија поднесе барање за развод од нејзиниот 22-годишен сопруг, откако дозна дека ќе гласа за Доналд Трамп. Се чувствував како да прави будала од мене. Тоа ми отвори некои проблеми меѓу нас со кои не сум се соочила досега – објаснила таа

Друга жена поднела барање за развод во 2012 година бидејќи нејзиниот сопруг премногу зборувал и не можел да чува ниту една од нивните тајни. Италијанец поднесе барање за развод во април 2017 година, откако беше сведок како неговата сопруга „лебди во воздух“. Тој тврдеше дека бил опседнат од ѓаволот.

Неименуван маж од една од арапските земји се развел од својата 28-годишна сопруга само неколку дена по венчавката – затоа што првпат ја видел без шминка. Тој рече дека го изневерувала со употреба на многу шминка и вештачки трепки. Сè открил откако отишле на плажата Ал Мамзар во Дубаи. Додека се капела, водата и ја измила шминката, а тој бил преплашен. Тврди дека не ја препознал, како да гледа во друга жена. Пред свадбата беа свршени шест месеци.

Прочитајте уште неколку случаи од тој дел на светот: Младоженец во Саудиска Арабија се развел од сопругата само два часа по венчавката поради „прекршување на довербата“ откако таа испратила слики од свадбената церемонија на пријателите на Snapchat. Тој подоцна тврдеше дека се договориле да не ги споделуваат фотографиите од свадбата на социјалните мрежи.

Брачен пар од Египет поднел барање за развод во 2017 година, само две недели по нивната венчавка, поради несогласувања околу поделбата на домашните работи. Навистина и пречеше тоа што нејзиниот 31-годишен сопруг, сопственик на мала фирма, инсистираше тој да ги заврши домашните работи.

Не ми дозволи да работам низ куќата, се чувствував како гостин во хотел – изјавила подоцна. Маж од Индија наводно ја изгубил сопругата затоа што не изградил бања во куќата.

Во пресудата со која е одобрено барањето на жената за развод, пишувало дека тој „ја принудил сопругата да врши нужда надвор со тоа што одбил да изгради тоалет во нивната куќа“. Судот го окарактеризира како „форма на тортура“,