КОГА ЈА НАПРАВИ ДНК, ДЕВОЈКАТА БИЛА ШОКИРАНА: После 6 ГОДИНИ излезе на површина БОЛНАТА ВИСТИНА

На двајцата им порачала по два, а резултатите и требало околу еден месец. За шесте години поминати заедно, овој пар, како што вели девојката, направил се што требало: од запознавање со семејствата до планирање на заедничка иднина, мислеле дека ги надминале сите проблеми и препреки. Тие ги направија тестовите со надеж дека ќе дознаат повеќе за себе и за своето потекло, но открија неочекувани вести и се најдоа пред вистинска дилема.

Нивната приказна беше откриена откако девојката ја сподели на форумот „offmychest“ на Reddit. Објавувајќи како LetsSinWith жената рече: „Штотуку дознав дека сум во врска со мојот биолошки брат шест години. Јас имам 30, а брат ми има 32 години. Поголемиот дел од времето ќе го нарекувам мое момче додека го пишувам ова. Се чувствувам чудно за ова. Бев посвоена како бебе, но тоа не го знаев до средно училиште. Не се чувствував изневерено ниту пак ми беше грижа.

Ги сакам моите родители и моите родители ме сакаат мене. Кому му е гајле ако тие не се мои вистински родители. Моето момче е исто така посвоено и кога се запознавме, тоа беше една од работите што нè направија да се поврземе. И двајцата дознавме дека сме посвоени во средно училиште и двајцата имавме среќа и добри семејства. Не префрлија од згрижувач на згрижувачки родител“.

Но, како што пренесува Мирор, по шокантното откритие, нивната среќа исчезнала, а и двајцата останале со скршено срце кога дознале дека всушност се брат и сестра. Никогаш не ја разбрале вистината бидејќи и таа и тој биле посвоени како деца, но ДНК тестот им променил се. „Нашиот однос беше и се уште е одличен. Многу брзо се разбравме. Никогаш не сум сретнал некого и сум почувствувал инстантна привлечност и блискост. Сега знам дека удобноста и блискоста се резултат на тоа што тој е мој брат. Не мој полубрат. Тој е мој сопствен брат. Направивме се што може да направи пар кој е заедно шест години.

Рековме дека се сакаме, имавме с*кс, славевме годишнини, запознавме семејства. Мило ми е што двајцата рано се согласивме дека не сакаме да имаме деца, па тоа никогаш не се случи. Не сакам да се занимавам со здравствени ризици и да одгледувам дете, за да дознаат дека нивните родители се брат и сестра.

Таа го открила кога направиле ДНК тест за да го видат нивното потекло. На двајцата им порачала по два, а резултатите и требало околу еден месец. Била возбудена, но пред да стигне до потеклото, видела дека се брат и сестра. „Бев во најмала рака шокирана. Оваа информација ја дознав дури сега и не му кажав на дечко ми веднаш. Навистина се надевам дека згрешиле, но работите сега имаат смисла. Секогаш слушаме: „Вие двајца сте многу слични“ или „Тој е машката верзија од вас“.

Долго пред овој тест, секогаш бевме споредувани. Секогаш само се смеевме, но утрото го поминав гледајќи во заеднички слики и сфатив дека навистина изгледаме толку слично. Ме полудува и не знам што да правам. Сè уште го сакам мојот дечко/брат и заедно сме шест години. Имаме заедничка куќа и удобен живот. Се надевам дека овој тест е погрешен и наскоро ќе направам вистински тест, но ме фаќа паника. Сè уште го гледам како љубовта на мојот живот“, продолжи таа во објавата.

Во подоцнежната објава таа додаде: „Го објавив ова пред некој ден, но во меѓувреме му ги покажав резултатите и тој сфати дека сме брат и сестра. Не сака да избрзува или да носи големи одлуки додека не добиеме вистински тест некаде. Но, можам да кажам дека е откачен и дека беше чудно да лежи во кревет до него“.

Објавата оттогаш стана вирална и беше споделена на бројни социјални мрежи, каде многу корисници имаат поделени мислења. „Тоа веројатно би било поразително“, коментира еден корисник, додека друг додаде: „Тоа е навистина тажна ситуација. Замислете колку би било тешко да се свари тој факт“.

Другите кои одговорија на објавата на Редит, исто така, ја понудија својата поддршка, а некои сугерираа дека парот не треба да се раздели со оглед на нивната одлука да немаат деца заедно. „Знам дека луѓето ќе бидат згрозени од ова. Но, според мое мислење, додека не имате деца, не сум сигурен дали го гледам проблемот? Мислам, не сте пораснале заедно, а сте заедно толку долго. Ако ДНК-тестирањето не беше достапно како денес, никогаш не би знаеле, нели? се прашуваше еден корисник.

„Веќе шест години правите се што може да направи еден пар. Фрли го тестот, не кажувај никому и живеј како да не знаеш. Ако сакате подоцна деца, можете да имате сурогат мајка“, гласи еден коментар.