Знаеше дека Анѓела не му е ВИСТИНСКА мајка, а потоа една порака го расплака: Беа толку блиски

Знаеше дека Анѓела не му е ВИСТИНСКА мајка, а потоа една порака го расплака: Беа толку блиски Младиот човек бил трогнат до солзи кога Холи го контактирал преку Фејсбук Американецот од Јута по две децении успеал да ја запознае својата биолошка мајка, која му испратила порака на Фејсбук.

Бенџамин Хејлберг, заменик наставник во средно училиште, уште од мали нозе знаел дека е посвоен од неговите родители Анџела и Брајан Хејлберг и бил љубопитен за неговата биолошка мајка, која ја знаел само по првото име Холи. Секогаш беше многу позитивен разговор. Моите родители или ѝ изразуваа благодарност на Хола или зборував колку сум ѝ благодарен и како сакам да ја запознаам еден ден – изјавила 20-годишната девојка во ТВ-шоуто „Добро утро Америка“.

Во меѓувреме, Холи Ширер никогаш не го заборавила бебето што го дала на посвојување на Денот на благодарноста пред 20 години. Секогаш ми беше на ум. Уште повеќе на празниците и неговиот роденден, беше емотивно. Цело време мислев на него – изјавила Ширер (36) во истата емисија.

Таа во тоа време беше млада тинејџерка и три години Халебергови испраќаа писма и фотографии. Откако престанаа ажурирањата и нивната агенција за посвојување беше затворена во 2014 година, љубопитноста на Ширера се зголеми.

Ширерова на една социјална мрежа на интернет наишла на страницата на Бенџамин. Имаше 18 години кога го најдов и бев многу вознемирен. Толку многу се случи во неговиот живот. … Последното нешто што сакав да направам е да се мешам во неговиот живот. Па јас само гледав од далечина – рече таа.

Сето ова му беше непознато на Бенџамин Хејлберг, бидејќи со години зборуваше за обидот да ја пронајде својата биолошка мајка. Пишувал писма, се пријавил во регистарот за посвојување, па дури и направил ДНК тест со надеж дека ќе ја најде жената што ја познавал само како Холи.

Така, пред шест месеци, кога Ширерова му испрати порака на Фејсбук во која му честиташе роденден, светот на Халеберг се преврте наопаку.
Точно се сеќавам каде бев кога ја добив пораката. Бев на работа. Бев машински оператор и се сеќавам дека бев на машината број 15 – изјави Халеберг. Тој откри и дека судбоносната порака предизвикала емотивна реакција.

Плачев. Сето тоа беа многу позитивни емоции. Но, за мене, ова е денот што го чекав во последните 20 години од мојот живот и да замислам дека конечно ќе се случи беше нечуено. Имаше многу што да се земе предвид – рече тој. Откако чекаше толку долго, Хејлберг не губеше време барајќи ја мајка си да се сретне со неа. На 21 ноември 2021 година, Ширер и Халеберг конечно се сретнаа повторно.

Двајцата исто така сфатија дека по сите овие години не се премногу далеку еден од друг, бидејќи и двајцата работеа во болницата Свети Марко во Солт Лејк Сити во последните две години. Ширерова е медицински асистент во Центарот за срце Свети Марко, додека Хејлберг волонтира во Одделот за интензивна нега на новороденчиња.

Откако се обедини со Ширер и нејзиното семејство, Хејлберг се поврза и со својот помлад полубрат и полусестра. Тој се обидува да се сретне со Ширерова, која ја нарекува „мама“, во нејзината канцеларија барем еднаш неделно.