Мојот сопруг 15 години води двојнички живот! Има друга жена и семејство – Ме уништија, но она што го бараат од мене е НЕОПРОСТЛИВО

Жената открива дека едвај го прифатила сознанието дека нејзиниот сопруг веќе 15 години води двоен живот – со друга жена и семејство. Експертите ја опишуваат прељубата како голема траума, иако статистиката покажува дека најмал број бракови се разведуваат поради изневерување. Сепак, најголемиот проблем по неверството е враќањето на довербата, што може да биде многу долг процес.

Според бројни психотерапевти, довербата може да се врати по година или две, но и дека има луѓе кои не можат да простат прељуба. Во една прилика за ова во емисијата „150 минути“ на Прва проговори психотерапевтката Ивана Синѓиќ. „Траумата е секогаш иста и навистина е тешко за луѓето кои дознаваат за измамата. Луѓето можат многу да изгубат тежина, не можат да јадат, а тоа е состојба која бара добар третман, а во некои случаи и лекови“, рече тогаш таа.

Сепак, една жена решила во својата исповед да раскаже како дознала дека нејзиниот сопруг води двоен живот веќе 15 години, а совети за донесување одлука добила и од психотерапевт. „Мојот лажлив сопруг води двоен живот во последните 15 години. Вистината излезе на виделина минатиот месец кога објави дека купил стан и се исели. Аферата, за која мислев дека е завршена пред повеќе од десет години, стана силна и сега тие се вселуваат заедно, во пресрет на раѓањето на нивното ново бебе.

Јас имам 44 години, а мојот сопруг има 46 години. Бев скршена кога открив дека ме изневерува со колега исто како што забременив со нашата втора ќерка пред 14 години“, напиша една жена.

Како што вели, знаела дека има афера која трае две години, а додека сопругот ја молел да останат заедно, таа решила на тоа. Меѓутоа, таа никогаш целосно не му простила и аферата почнала повторно.

„Неговиот љубовник, кој сега има 38 години, се раздели од партнерот и е бремена во осмиот месец со детето на мојот сопруг. Не можам да го простам целото изневерување. На моите ќерки, кои сега имаат 17 и 15 години, им кажав за нивниот татко. Чувствував дека треба да знаат зошто не се согласуваме, зошто нивниот татко беше толку нерасположен и зошто постојано беше на телефон. Нашите ќерки немаат добар однос со него“, напишала жената и открила што барал нејзиниот поранешен сопруг:

„Тој сака тие да бидат дел од неговото ново семејство, а неговата сопруга сака да се запознае со мене. Јас сум преплашена. Ми го уништија животот и сакаат да го прифатам нивното ново семејство. И моите ќерки не сакаат да бидат дел од тоа. Дали треба да ги охрабрам да бидат дел од новото семејство на нивниот татко? Дали сум неправедна?“, напишала една жена, а набрзо добила совет од психотерапевтот Деидра.

„Не е изненадување што сте збунети и ужасни. Ќе ви треба време за да се опоравите, особено кога се обидувате да се грижите и за вашите ќерки. Потпрете се на вашите пријатели и побарајте помош од психолог или психотерапевт доколку е потребно. Одржувањето на врската со вашиот татко и поширокото семејство е важно за вашите деца, па затоа треба да ги советувате да се видат со него.

Тие треба да имаат некаков континуитет и покрај тоа што нивните родители се разделија. И не заборавајте дека новото дете на вашиот сопруг ќе биде нивен полубрат. Чувствата треба да ги ставите на второ место, заради ќерките“, беше одговорот на експертот.