ПОДОБАР РЕЦЕПТ ЗА АЈВАР НИкаде НЕМА ДА НАЈДЕТЕ: Тајната е во 1 состојка!

Ви го пренесуваме рецептот на врвни домаќинки. Многу домаќинки се подготвени да одвојат цел ден за да подготват зимски деликатес за своето семејство – ајвар! Повеќето од нив имаат свој традиционален рецепт, најчесто наследен од нивната мајка или баба. Сепак, не е невообичаено готвачите да експериментираат со нови рецепти – за љубителите на свежата храна имаме и предлог како да направите ајвар од свежи пиперки.

Синиот модар патлиџан може да се додаде во ајварот, но најпикантната тајна состојка е дефинитивно рен. Ви предлагаме дефинитивно да го пробате, бидејќи не мора да го менувате основниот рецепт, туку само да го додадете во неколку тегли, а останатото оставете го како обично.

Така, пиперките испечете ги и излупете ги како и обично, исечкајте ги или сомелете ги по желба, па пропржете ги на рингла или внимателно испечете ги во рерна мешајќи и додајте масло.

Посолете околу половина од процесот. Само на крајот, кога ќе дојде време да се прелива есенцијата, изрендајте мала количина рен (на пример, за 3 кг пиперка ќе ви требаат околу 300 грама рен) и измешајте ја во ајварот.

Истурете топло во топли, стерилизирани тегли и затворете ги со стерилни капаци, а потоа оставете на топло место 24 часа. Стерилизацијата може да се направи и во микробранова печка.