Пред 6 месеци Даниела ја откажала свадбата – Открила зошто и кога треба да ја откажите свадбата без разлика на се

Таа откри знаци кои ве предупредуваат да избегате без разлика на се, два се најлоши Овој животен советник ги предупредил сите кои стојат на лудиот камен за одредени знаци кои велат дека не треба да се венчате. Животниот советник Данијела Норман (30) од Велика Британија сподели неколку корисни совети за сите кои ќе се решат да стапнат на лудата карпа врз основа на сопственото искуство. Што всушност се случи?

По свршувачката, Данијела и нејзиниот несуден придружник ја организирале венчавката пред точно пет години, но „не легнувај“, набрзо ја откажала, на само шест месеци пред почетокот, иако се било однапред организирано. Деталите зошто се одлучила на оваа драстична одлука ги споделила во видео со своите следбеници на нејзиниот профил на TikTok, кое го погледнале околу половина милион луѓе.

„Бевме заедно околу пет и пол години, од кои шест месеци бевме свршени“, ја започнала својата приказна. Но, кога се верила, сепак сфатила дека е во токсична врска и дека всушност не сака да се омажи за него. А ова се неколку тајни знаци, според неа, кои укажуваат дека нема да си поминете баш најдобро во бракот:

Не ги игнорирајте физичките симптоми
Првиот совет се однесува на тоа како се чувствувате кога ќе ви го стави прстенот на раката. Данијела призна дека буквално и се слошило кога бившиот партнер ја запросил. И како што кажа и самата, од оваа гледна точка, денес никогаш не би ги игнорирала физичките симптоми при запросување. Кога и го поставил познатото прашање „дали сака да се омажи за него“, таа била целосно збунета и не сметала дека целта на нивната врска е бракот.

Се чувствував како камен да ми се закачи на нозете и нешто упорно ме влече надолу“, објасни таа, а потоа додаде дека всушност го доживеала ова „тонење“ во врска.

Препознајте ги вашите чувства
Вториот совет на Данијела кажува колку е важно да се обрне внимание на таканаречената „свадбена траума“. За што се работи? Сосема е нормално да се чувствувате нервозни и под стрес за време на подготовката на вашиот посебен ден, сепак, овој животен консултант објасни дека треба да разликувате возбуда и страв. Ако чувствувате толку голема доза на нервоза за свадбата, до тој степен што ви се гади, ви се гади и слабеете, како и дека ви е тешко да ги изразите емоциите, треба да се консултирате со експерт за да откриете подлабокото значење на тоа.

Лоша комуникација со партнерот
Третиот совет е дека ако се чувствувате понервозни пред самата венчавка, треба посериозно да разговарате со партнерот и да ги решите сите сомнежи, изјави Данијела откако само добила недоразбирање од бившиот партнер. Запрашајте се што значи бракот за вас? Како ќе изгледа вашиот живот во иднина? На пример, за што можете да разговарате со вашиот партнер? И дали е тоа некој со кој можете отворено да разговарате? Додала и дека е голема грешка да се мисли дека со стапувањето во брак ќе ги решите сите проблеми, но и лошата комуникација.

Веренички прстен
Иако свршеничкиот прстен воопшто не и се допаднал, Данијела потсвесно знаела дека во јавноста го носи само како статусен симбол. Во видеото таа објасни и дека никогаш повеќе нема да дозволи некој да избере веренички прстен.

„Тогаш имав недостаток на сопствено „јас“ и мислев дека луксузните работи, како прстен, ресторан за прослава или скапа венчаница, можат да ги покријат сите мои сомнежи и незадоволства во врската. Материјалните работи ги додаваме во нашите животи само за да покажат кои сме“, рече Данијела и на крајот додаде дека никој не треба да се согласи на брак само за на некој начин да потврди колку вредат.