Се разведоа пред 20 години, а потоа доби шокантна вест за него, на што веднаш реагираше

Мери Циглер и Бил Хенрикс имале само 14 години кога почнале да се забавуваат, а веднаш откако наполниле 18 години решиле да се венчаат. Сепак, по 24 години брак, тие се разведоа.

Иако тие не се совршена љубовна двојка, се испостави дека медицински се уште се идеални. И покрај разводот, тие се согласија дека никогаш нема да дозволат тоа да влијае на нивните деца. И тие го почитуваа тоа. Речиси две децении по нивниот развод, Мери и Бил се уште се многу блиски, иако нивната нова врска доби сосема изненадувачки пресврт во февруари кога Бил почна да има проблеми со бубрезите предизвикани од дијабетес.

Кога лекарите му кажале на Бил дека му е потребна трансплантација, десетици негови пријатели и членови на семејството биле тестирани за да се види дали некој може да му помогне. Неговата ќерка била назначена како единствен компатибилен донатор, но донирањето бубрег би било тешко бидејќи таа ги воспитувала своите деца.

Зиглер не можела да ја поднесе идејата да мора да помине низ процесот на трансплантација, па решила да ја следи својата интуиција и да се тестира, иако не е поврзана со Бил. Сосема изненадувачки, се покажа дека таа совршено одговара на неговата крвна група.

Откако решила да му донира бубрег на поранешниот сопруг, парот го поминал целиот процес на трансплантација и се поминало совршено. И покрај тоа што овој нејзин гест го привлече вниманието на јавноста, Жиглер воопшто не сака заслуга.

Ако нашата приказна успее да го промени односот на една личност со бившиот, тогаш сè вредеше. За мене, тоа дури и не беше нешто што требаше да се реши. Како да ме покани да му помогнам заедно да ги собере паднатите лисја. Така гледам на сето тоа – рекла таа.