“Ja вадам бурмата брат, таа и онака не е тука” Жена ја сподели шокантната приказна за изневерување на венчавка

Една жена сподели неверојатна исповед од нејзината венчавка, тајно ја слушнала приказната за двајца мажи. На свадбите можете да видите секакви работи, но она што една жена го слушнала зад грб целосно ја остави во неверување. Таа беше во состојба на шок. Стоиме во ред да се сликаме со младенците, насмеани, среќни да се сликаме. И младенците и ние, гостите на свадбата – ја започна својата приказна оваа анонимна жена.

Уште кога се омажив, на свадбите гледам со некаква побожна свеченост. Затоа што за мене нема посвечен чин од бракот поради љубов. Па, јас наивно верувам дека сите луѓе тоа го прават поради љубов. Стоиме во ред да се сликаме со младенците. Ги редам тие мали цветчиња на раката и на реверот со некоја посебна нежност, а потоа ги слушам зад мене.

Брат, што да правам, а? Не знам брат. Знам што ќе правам. Како сакаш. Па, ја симнувам бурмата, па да тргнеме во акција! Па брат, и онака не е тука. Ми се препли стомак, брат. Не можам да се свртам и да го погледнам во очи. Се чувствувам лошо во секоја смисла. И ми доаѓа… Па, се ми доаѓа!

Ја симнувам бурмата – момент. брат, зошто ја стави воопшто?! Не ги разбирам луѓето кои се оковани со бурма. За кого љубовта е ограда. Затоа што брак за љубов – и мислам на брак во кој влегувате во љубов и брак кој трае благодарение на таа љубов – истиот тој брак не може да биде кафез или затвор. Не ви требаат авантуристички патувања од таква заедница. Тоа заедништво е авантура. Со неа, која „ионака не е тука“. Таа и онака не е тука – за момент. брат, што сакаше? Да се ​​омажиш за некој што ќе ги следи твоите стапки за да не ја изневериш?

За каква врска станува збор и кој кого сака, па лесно е да се замени со сечие тело – кога тоа прво „брачно тело“ е отсутно? Никогаш не сум била една од оние девојки кои велат: тоа никогаш нема да ми се случи. Секогаш навивав во тимот. „Тоа не смее да ни се случи. Премногу се сакаме. ” Кога ги пребродивме тие детски љубомори на почетокот на врската, сфатив – ако сака, ќе ме изневерува и во соседната соба.

Ако не сака – никогаш нема, дури и ако не се виделе со години. Ни поставив нова цел: да создадеме таква љубов. Сегледа и сеприсутна, вечна. Затоа не ги разбирам луѓето кои се согласуваат со помалку. Кога изневерувате: изневерувате личност, љубов, среќа. Го изневерувате животот, можноста секој заеднички момент да биде радосен и целосен неоштетен. Не оставате простор за вистина и искреност. Го задушувате занесот, нежноста и прегратките.

Кога изневерувате: давате темнина, лаги и тајни кои не се убави. Приредувате непријатни изненадувања. Глупави изговори, откажани вечери и свртен грб во брачниот кревет. Давате се што не сте ветиле одамна на вашата свадба. Давате разочарувања, солзи и стомачни болки. Главоболка и болка во срцето. Затоа што си решил, толку глупаво и несериозно, дека ова „да“ нема да ти го промени животот, туку само другиот, туѓиот. Оти ​​си решил така наивно и набрзина да не си го градиш животот после тоа „да“, туку на веселбите да си ги вадиш бурмите, брат.

Оној што сепак го нема можеби не е за вас. Онаа што и онака не е таму можеби некаде во истиот момент ќе и го симне бурмата. Или да го заспиете вашето шестмесечно бебе. Нејзиниот стомак е надуен, косата валкана, а темните кругови се до брадата. Таа што и онака ја нема, всушност не знае да готви по ваш вкус. Понекогаш се прашувате како изгледа со маскара. Оној што и онака го нема можеби и не беше љубовта на твојот живот, кутриот ти, брат.

Но, да те прашам, ако не си сигурен – зошто се омажи за неа? Не ви е жал што и двајцата ја лишивте од можноста да живеете со некој што навистина го сакате? А што е толку интересно во отстранувањето на бурмата во Мангуп?

Не ги разбирам луѓето кои се задоволуваат со помалку од се во животот. Коџима е врв на „акцијата“ на свадба. Кои не бираат со кого и зошто се. За кого испуштањето е цел на живеење. Што ако сте целосно празен по тие големи акции и авантури? Што имаш да дадеш? И кој сака да го земе во секој случај?

Извини брат што не те разбирам, извини. Најважна ми е сè уште светлината што ме свети кога Жму ќе ме погледне. А кога „ионака не е тука“, најсилно ме гушка неговата љубов. Ниту еден венчален прстен не го може тоа. Штета што никогаш нема да го доживеете. Но, јас избрав за себе. Одете во акција.